Adéla Melcrová

Je mi 33 let, jsem vědkyní, matkou dvou dcer a nadšenec do jazyků, knih, sportu a hudby. Po studii biofyziky na MFF UK v Praze jsem nastoupila do doktorského studia na ÚFCH JH., během kterého jsem se postupně stala matkou dvou dcer (narozených 2014 a 2016). Doktorát jsem si dvakrát na jeden rok přerušila kvůli mateřské a pak na něm pracovala jen na částečný úvazek. Po dokončení doktorátu jsme s celou rodinou vycestovali do Nizozemska na postdok (pro mě i mého muže ve stejném městě), kde jsme do nynějška.

Mám zkušenosti s psaním gratových žádostí v ČR, EU a Nizozemsku. Získala jsem na svůj výzkum celkem 3 osobní granty, které mi pomohly dokončit PhD v lepším čase, neboť jsem měla prostředky na zaplacení soukromých jeslí na část týdne pro dcery (Stipendium Maritny Roeselové, 2018), založit vlastní linii výzkumu v Nizozemském Groningenu (NWO Physics/f, 2019–2022) a rozšířit ji o další inovativní nápady (NWO XS, 2022–2023).

Jsem aktivní v mentoringu a sdílení svých zkušeností také prostřednictvím svého blogu Miss Biophys na sociální síti Tumblr a skrze platformu Czexpats in Science.

Ráda se podělím o zkušenosti se skloubením PhD studií i postdoka s péčí o děti, relaxací, i časem na partnerský život. Kladu velký důraz na work-life balance.

Proč jsem se rozhodl/rozhodla stát se mentorem

Ráda pomáhám ostatním. Pokud moje zkušenosti pomohou zmírnit něčí obavy, ráda se o ně podělím. Během mých PhD. studií a postdockých let jsem také oceňovala a stále oceňuji pomoc více zkušených kolegů a kolegyň, kteří jsou tak mými neoficiálními mentory.

Požadavky na mentee

Student Bc., Mgr., PhD.

Se kterými oblastmi v rámci mentoringu mohu pomoci?

Work-life balance; stres z přepracování a z příliš velkých nároků na výsledky; vycestování na postdoka; skloubení kariéry s rodinou; networking; psaní grantových žádostí; prezentační schopnosti, vyjednávání, soft-skills

Co ode mne v rámci mentoringu můžete čekat?

Ráda se podělím o své zkušenosti se skloubením vědecké práce s péčí o děti, relaxací, i časem na partnerský život. Kladu velký důraz na work-life balance. Společně si popovídáme o vašich problémech, očekáváních, starostech, stresech… cokoliv bude potřeba.

Co ode mne v rámci mentoringu nemůžete čekat?

Poskytnu své zkušenosti a názory, nic víc a nic míň.

Maximální časové požadavky na spolupráci

Bydlím v Nizozemsku, pravděpodobně se tedy sejdeme on-line. Schůzka jednou měsíčně či jednou za dva měsíce mi přijde ideální.

Budeme komunikovat v

Čeština, angličtina