Partnerství výzkumných infrastruktur NanoEnviCz a MGML přinese nové možnosti sdílení technologií i přístrojového vybavení ve výzkumu materiálů

Společné prohlášení o spolupráci mezi velkými výzkumnými infrastrukturami NanoEnviCz (Nanomateriály a nanotechnologie pro ochranu životního prostředí a udržitelnou budoucnost) a MGML (Laboratoř pro syntézu a měření materiálů) bylo podepsáno počátkem srpna 2020. Obě strany potvrdily svůj záměr úzce spolupracovat v oblastech vědy a výzkumu.

Sdílení technologií i společné projekty

Cílem vzájemné spolupráce je optimalizovat provoz dvou výzkumných infrastruktur a maximalizovat využití dostupných finančních, materiálních i lidských zdrojů. Spolupráce se bude soustředit na sdílení znalostí, technického know-how a přístrojů. V plánu je také příprava společných projektů i rozvoj společného uživatelského portálu.

Otevřený přístup

Obě partnerské infrastruktury jsou ve svých oborech unikátem. Disponují vysokou znalostní a technologickou vybaveností a jsou provozovány na principu politiky otevřeného přístupu. Výzkumné kapacity jsou tak k dispozici pro využití všemi jejich potenciálními uživateli z řad vědeckých organizací i inovujících podniků. Možnost využít jedinečné laboratorní vybavení a technologie umožňuje členským, ale i externím uživatelům dosahovat průlomové poznatky v oblastech základního a aplikovaného výzkumu a akcelerovat vývoj pokročilých technologií, které jsou nositelem ekonomického růstu, společenských změn a inovací.

NanoEnviCZ

NanoEnviCz je výzkumná infrastruktura, která propojila kapacity několika vědeckých organizací ČR v oblasti výzkumu nanomateriálů a nanotechnologií a poskytuje otevřený přístup k využívání svého experimentálního zázemí a k odbornému kvalifikovanému servisu.

Portfolio NanoEnviCz pokrývá různé oblasti výzkumu nanomateriálů a nanokompozitů, materiálů pro ochranu životního prostředí a další související aplikace. NanoEnviCz nabízí služby v oblasti řízené syntézy nanomateriálů, jejich komplexní chemické, strukturní, morfologické a povrchové charakterizace, optimalizace jejich funkčních vlastností, sledování jejich potenciální toxicity a nebezpečnosti pro životní prostředí a rozvoje jejich aplikací pro pokročilé technologie.

MGML

Hlavním posláním MGML je poskytnout široké vědecké komunitě jedinečné možnosti komplexních experimentálních studií široké sbírky fyzikálních jevů a vlastností přesně definovaných materiálů v různých vnějších podmínkách. Hlavním strategickým cílem MGML je excelence infrastruktury v mezinárodním měřítku.

MGML nabízí otevřený přístup pro externí uživatele k sadě přístrojů určených pro měření bohatého spektra fyzikálních vlastností materiálů v širokém rozsahu teplot, magnetických a elektrických polí a hydrostatických jednoosých tlaků. Technologická zařízení MGML umožňují kontrolovanou přípravu a charakterizaci vysoce kvalitních vzorků (monokrystalů a polykrystalů) materiálů různých typů, které jsou k dispozici uživatelům, kteří nemají vlastní dobře charakterizované vzorky potřebné pro měření.