Mezinárodní den žen a dívek ve vědě - vědkyně Ústavu Heyrovského předají zájemkyním své zkušenosti

V Ústavu Heyrovského AV ČR se bude v pátek 10. února 2023 slavit Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Pro žačky, studentky a další zájemkyně o vědu badatelky připravily den otevřených dveří, který nazvaly „Věda podle vzoru žena“. 

Návštěvnicím se zájmem o vědu se budou věnovat hned tři úspěšné vědkyně, které se s nimi podělí o svou životní cestu, pracovní zkušenosti a zodpoví jakékoli otázky. Diskuzi povedou Květoslava Stejskalová, Vladimíra Petráková a Zuzana Sochorová. Zájemkyně si pak budou moci prohlédnout laboratoře, kde se dozví podrobnosti o výzkumu.

Pozvánka Věda podle vzoru žena 2023

Návštěvnice si budou také moci prohlédnout expozici o historii polarografie, protože v pátek 10. února 2023 uplyne 101 let od objevu polarografie Jaroslavem Heyrovským, který za tento objev získal v roce 1959 Nobelovu cenu. 

Chemie ženy a dívky zajímá

Ústav Heyrovského se dlouhodobě věnuje výchově dětí a studujících ze základních a středních škol. Pořádá pro ně jak workshopy a praktika v době výuky, tak programy mimoškolní, jako jsou chemické kurzy, letní školy a stáže. „Všechny mimoškolní programy navštěvují jak dívky, tak chlapci a někdy dokonce děvčata mírně převažují. Chemie je tedy v žádném případě neodrazuje,“ dodává Květa Stejskalová, která se v Útvaru pro vzdělání organizací vzdělávacích programů dlouhodobě zabývá.

Vědecké prostředí v mnoha ústavech ale ještě stále není připraveno na potřeby vědkyň, i když situace se zlepšuje. V Ústavu Heyrovského představují vědkyně 24 % z celkového počtu vědeckých pracovníků, ale pokud se do výpočtu zahrnou i doktorandky, které se připravují na vědeckou kariéru, a vysokoškolačky pracující ve vědeckých týmech, pak je to 34 %. Pracující v Ústavu Heyrovského proto považují Mezinárodní den žen a dívek ve vědě za skvělou příležitost předvést studentkám pracovní prostředí v ústavu a podpořit je při rozhodování o dalším studiu či zaměstnání.

Medailonky:

Ing. Květoslava Stejskalová, CSc. pracovala původně v oboru heterogenní katalýzy s aplikacemi do ochrany životního prostředí. Dnes již 15 let vzdělává a popularizuje nové zájemce o vědu. Je matkou dvou dětí.

Doc. Ing. Vladimíra Petráková, Ph.D. je odbornicí na nanotechnologie, je zakládající členkou iniciativy Czexpats in Science, která propojuje české vědce a vědkyně působící v zahraničí, a je matkou čtyř dětí.

RNDr. Zuzana Sochorová Vokáčová, Ph.D. zabývá chováním biomolekul, zúčastnila se vědeckých stáží v Norsku, Nizozemí a Rakousku, je matkou dvou dětí.