TV NOVA: Čeští vědci přišli s novou metodou na určení původu drog

Datum vysílání
14.01.2024

 

Videoreportáž můžete zhlédnout zde: Čeští vědci přišli s novou metodou na určení původu drog. Pomůže to policii | TN.cz (nova.cz)

Silnou zbraní v boji proti drogám a mezinárodním pašeráckým gangům by mohl být projekt, na kterém momentálně pracují čeští vědci. Ti prý dokážou pomocí nové metody a přístroje velmi rychle poznat, odkud vzorky drog pocházejí. Cílem projektu je vytvoření mezinárodní databáze.

Profilometrie

Zkoumání zboží a jeho původu je běžnou praxí při protidrogových zásazích. Ta se ale nedělá všude stejně a na výsledky se musí dlouho čekat. "Velmi záleží na tom, jak jsou zkalibrovány ty přístroje, a stále se moc nedaří dát to do jedné databáze, se kterou by bylo možné pracovat," zhodnotil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Tohle chtějí čeští vědci změnit. Pomoci jim k tomu má metoda s ne zrovna snadným názvem. "Metoda se nazývá fotoprofilometrie nebo obecně profilometrie. Záznam nebo výstup toho měření je fotoprofil," přiblížil Lukáš Nejdl z Mendelovy univerzity v Brně.

Prototyp přístroje s pracovním názvem Catcher dokáže pomocí UV záření rozložit vzorek drogy. A vědci získají přesný obrázek toho, jaké látka vydává světelné spektrum. "Ten obraz si můžeme v podstatě představit jako takový obličej té drogy," objasnil Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.

​Díky databázi by bylo během chvíle jasné, odkud přesně droga pochází a kdo s ní mohl manipulovat. Už teď přitom Interpol úspěšně využívá český projekt Relief, který zkoumá vnější povrch zadržovaných zásilek.

Na nápad rozkládat a identifikovat drogy pomocí UV záření prý přišel Lukáš Nejdl z brněnské Mendelovy univerzity náhodou při pokusech s nanočásticemi. "Ukázalo se, že ty prekurzory, tedy chemické látky, které používám pro syntézu, se nějakým způsobem mění, a na tom spektrálním záznamu pak jdou efektně vidět změny," vysvětlil Nejdl.

Drogy jsou i přes veškerou snahu policie čím dál větším problémem. A berou si i více životů. Jen v Praze loni zemřelo po požití drog 27 lidí. Ještě poměrně nedávno šlo přitom o maximálně deset úmrtí ročně.

RNDr. Ferus Martin Ph.D.

E-mail
martin.ferusatjh-inst.cas.cz
Místnost
02, 415
Linka
+420 26605 3204