Čeští vědci zjistili, jak odstranit antibiotika z odpadních vod. Rozloží je na vodu a oxid uhličitý (Český rozhlas)
Český rozhlas, Eva Kézrová
Čeští vědci našli způsob, jak z odpadních vod jednoduše odstranit antibiotika. Stačí na znečištěnou vodu posvítit a díky speciální látce, takzvanému fotokatalyzátoru, se škodlivosti přemění na ekologicky přijatelnou vodní páru. Teď odborníci hledají partnery pro testování v čistírnách odpadních vod.
Antibiotika jsou účinná i při velmi nízké koncentraci a typickým problémem s nimi spojeným je biologické čištění.
„Pro čištění vody se používají mikroorganismy a antibiotika tyto mikroorganismy hubí. Výhoda fotokatalýzy je, že je univerzální, funguje téměř na všechno, i když s různou účinností, ale nemusím používat mnoho různých metod, ale zvládnu to metodou jenom jednou,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu v laboratoři Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd Jiří Rathouský.
K provedení fotokatalýzy je nutné nastavit napětí tak, aby se spustily diody potřebné k osvětlení fotokatalyzátoru. Zároveň je nutné připravit roztok s antibiotiky, vysvětluje členka týmu Eliška Mikysková.
„Máme tady vrstvu fotokatalyzátoru a je tady malá kádinka, takový reaktor, ve které máme vodu s antibiotiky. Já do něj vložím fotokatalyzátor ve formě vrstvičky, tak aby diody, které jsme rozsvítili na něj mohly svítit. Necháme působit světlo na fotokatalyzátor a dochází k rozkladu antibiotika ve vodě,“ popisuje proces Eliška Mikysková.
I po působení světla zůstává tekutina v kádince stále stejná, bezbarvá. „Vypnu míchání, diody a odpipetuji malinký objem roztoku. Do chromatografu vložím vialku a zanalyzuji, kolik antibiotika zůstalo v roztoku,“ vysvětluje vědkyně, jak pozná, že se antibiotika dostávají z roztoku pryč.
Sklíčko s fotokatalyzátorem vypadá po vyndání z kádinky také stejně pouze s vrstvou vody na povrchu. Tato neměnnost je základní princip katalyzátorů, nezapojují se, jenom nastartují přeměnu. Sklíčka tak mohou v laboratoři používat i opakovaně.
Analýzou, která je velmi rychlá, se ukázalo, že degradace proběhla z šedesáti procent. Antibiotika se rozloží až na vodu, oxid uhličitý a další sloučeniny
Odpadní vody ale mají v různých městech různé složení, a proto podle Jiřího Rathouského odborníci hledají i různé katalyzátory. Jejich důležité aspekty jsou podle Rathouského rozumná cena, dostupnost či toxicita.
„Používáme nejjednodušší a nejčastěji používaný oxid titaničitý, ale sami si připravujeme směsné oxidy nebo nový typ grafitický nitrid,“ popisuje.
Vědci teď hledají partnery pro testování v reálných podmínkách. V severních Čechách by se měl zapojit i výrobce zařízení pro čističky odpadních vod.
Ing. Rathouský Jiří CSc.

Mgr. Mikysková Eliška Ph.D.
