Vesmírná podívaná dorazila na zámek Děčín: Dotkni se exoplanet!

Datum vysílání
02.06.2023

Jedinečnou možnost poznat na vlastní oči vzdálené i blízké planety přínáší výstava na zámku v Děčíně. Až do konce října si tady lidé mohou na modely nejen sáhnout, ale i zjistit více o jejich složení.

Celý článek zde: Vesmírná podívaná dorazila na zámek Děčín: Dotkni se exoplanet! | Ahaonline.cz

Výstava Dotkni se exoplanet ve sklepení děčínského zámku shrnuje stravitelnou formou nejmodernější poznatky o planetách obíhajících okolo jiné hvězdy, než našeho Slunce. „Současná věda přináší stále více údajů a v příštích dekádách pravděpodobně poznáme vzdálené světy mnohem více do hloubky. Možná, že nás od odpovědi na otázku, zda můžeme být, jsme, či nejsme ve vesmíru sami, dělí jen jedno či dvě desetiletí,“ řekl autor výstavy Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Návštěvníci si mohou prohlédnout modely zblízka, lehce se jich dotknout a zjistit i více o složení jejich povrchů, včetně reliéfu i mineralogické a horninové skladby.

Víte, že...

…modely exoplanet vznikly kombinací vědeckých faktů a uměleckého ztvárnění?

Kdy, kde, za kolik

  • každý den 9 – 17, do 31. října
  • Dlouhá jízda 1254/11, Barokní konírna, zámek Děčín
  • zdarma

Vznik Země i života

Kromě vzdálených planet se na výstavě seznámíte i s těmi obíhajícími okolo Slunce, jako je Mars či Venuše. „Výstavu jsme rozšířili o historii rané Země a vznik života,“ řekl autor výstavy Martin Ferus.

RNDr. Ferus Martin Ph.D.

E-mail
martin.ferusatjh-inst.cas.cz
Místnost
02, 415
Linka
+420 26605 3204