Hospodářské noviny: Když zavolá NASA

Broadcast date
15.12.2023

Hospodářské noviny, 15. 12. 2023

odkaz na článek

O dva přístroje českých vědců projevila zájem NASA. Jeden jí prodají, ale druhý chtějí poslat sami na Měsíc.

Srážka s meteoroidem může být pro kosmickou loď ve vesmíru fatální. Pláště vesmírných raket a satelitů nebo různé přístroje vysílané lidmi na oběžnou dráhu, na Měsíc či Mars ovšem mohou poškodit i mnohem menší mikrometeoroidy, což jsou kosmem letící částice často vážící méně než gram. Výrobci se tedy snaží vyvíjet vesmírné přístroje z takových materiálů, aby byly odolné i vůči nárazům kosmického prachu.

Této poptávce vyšli letos vstříc výzkumníci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, kteří vyvinuli společně s badateli z německého Lipska speciální aparaturu, jež dokáže vyrábět částice složením, hmotností a pohybem shodné právě s mikrometeoroidy. „Přístroj bude testovat poškození povrchů, k nimž by mohlo dojít u zařízení používaných ve vesmírných misích,“ říká vedoucí pražského týmu Ján Žabka. Akademie věd v listopadu oznámila, že tuto aparaturu dodají v roce 2024 americké NASA, která o generátor nanočástic projevila zájem. Hlavní zásluhu na konstrukci zařízení pojmenovaného SELINA (Selected Ice Nanoparticle Accelerator) má Žabkův ukrajinský kolega Anatolii Spesyvyi.

Anatolii Spesyvyi u přístroje SELINA

Foto: Anatolii Spesyvyi u přístroje SELINA

Tým vyvinul ještě druhý průlomový přístroj, který může analyzovat složení nerostů rovnou ve vesmíru. Nazval jej HANKA (Hmotnostní analyzátor pro kosmické aplikace) a cílem vědců je poslat miniaturní aparaturu za Česko na misi na Měsíc, kterou v roce 2027 plánuje Evropská vesmírná agentura (ESA). „Také po této technologii pokukovala NASA, ale rozhodli jsme se, že ji chceme použít sami jako první,“ usmívá se Žabka. Podle něj může HANKA otevřít cestu k těžbě surovin přímo ve vesmíru, protože dokáže díky své mimořádné citlivosti přečíst složení nerostů v kosmickém prostoru, a nebude tedy nutné čekat na analýzy v pozemských laboratořích.

HANKA je nyní ve stadiu vývoje laboratorního prototypu. Na výrobu přístroje, který zvládne fungování v kosmu, musí tým sehnat finance. Požádal o grant právě ESA. „Jako Česko máme opět šanci být v něčem první,“ poznamenává Žabka a dodává: „Teď jde o to, aby nás někdo nepředběhl.“

když zavolá NASA

Mgr. Žabka Ján CSc.

E-mail
jan.zabkaatjh-inst.cas.cz
Room
210, 211
Extension
+420 26605 3485, 3486

Mgr. Spesyvyi Anatolii Ph.D.

E-mail
anatolii.spesyvyiatjh-inst.cas.cz
Room
226, 210, 216
Extension
+420 26605 2112, 3485, 3239