ČS časopis pro fyziku: Mise Ariel zase o krok blíž k cíli

Broadcast date
25.10.2023

Autorka: Jana Žďárská

Mise Ariel, na níž se významně podílejí čeští vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, úspěšně dokončila fázi předběžného posouzení návrhu. Ariel je čtvrtou misí střední třídy „M4“ vědeckého programu ESA, která by měla být vypuštěna v roce 2029 s jasným cílem - zkoumat a studovat složení, evoluci a formování vzdálených exoplanet. České vědce velmi zajímá další z cílů satelitu: pátrání po podmínkách, za kterých by se na cizích světech mohl rozvinout život

Vědecký sen mnoha generací se pomalu stává skutečností. Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey) – tedy satelit Ariel je důležitou kandidátskou misí středního rozsahu Evropské kosmické agentury (ESA). Cílem metrového mimoosého trojzrcadlového dalekohledu Cassegrainova typu, vybaveného pokročilým spektrometrem, je zaznamenat v rozsahu vlnových délek 1,95–7,8 µm spektra exoplanet od velkosti Jupitera a Neptuna až po superzemě.

Ariel, která bude mít za úkol pozorovat chemické složení vzdálených exoplanet, překročila významný milník poté, co úspěšně dokončila fázi Předběžného posouzení návrhu (PPN). Úspěšné dokončení této fáze představuje pro Ariel zásadní krok vpřed, protože návrh obsahu mise splňuje všechny požadované technické a vědecké specifikace a nebyly nalezeny žádné překážky pro plánovaný start v roce 2029.

Celý článek zde.

prof. RNDr. Civiš Svatopluk CSc., DSc.

E-mail
svatopluk.civisatjh-inst.cas.cz
Room
20, 02
Extension
+420 26605 3275, 3205, 3014

RNDr. Ferus Martin Ph.D.

E-mail
martin.ferusatjh-inst.cas.cz
Room
02, 415
Extension
+420 26605 3204