COST meeting 2016
Login  Programme
Monday, September 12
14:00 - 19:00 Registration
19:00 Welcome reception with wine on Garden Terrace (weather allowing)
19:30 Buffet dinner
20:00 Concert Troiss, Jazz-World music

Tuesday, September 13
08:00 - 09:00 Registration
09:00 - 09:15 Welcome addresses and organizational matters
09:15 - 10:45 Session I: Formation and detection of complex molecules
in the interstellar medium
09:15 - 09:45 Invited talk:
Stephan Schlemmer, University of Cologne, DE
09:45 - 10:05 Contributed talk
10:05 - 10:25 Contributed talk
10:25 - 10:45 Contributed talk
10:45 - 11:15 Coffee break
11:15 - 12:45 Session II: Chemistry of star-forming regions
and protoplanetary disks
11:15 - 11:45 Invited talk:
Thomas Henning, MPI for Astronomy, DE
11:45 - 12:05 Contributed talk
12:05 - 12:25 Contributed talk
12:25 - 12:45 Contributed talk
12:45 - 14:00 Lunch break
14:00 - 15:30 Session III: Physical and chemical processes
in planet and satellite atmospheres
14:00 - 14:30 Invited talk:
Veronique Vuitton, University J. B. Fourier, Grenoble
14:30 - 14:50 Contributed talk
14:50 - 15:10 Contributed talk
15:10 - 15:30 Contributed talk
15:30 - 16:00 Coffee break
16:00 - 17:30 Session IV: Organic Chemistry on planetary surfaces
16:00 - 16:30 Invited talk:
Inge Loes ten Kate, Utrecht University, NL
16:30 - 16:50 Contributed talk
16:50 - 17:10 Contributed talk
17:10 - 18:00 Short presentations of posters
18:30 - 20:00 Dinner
20:00 - 21:30 Poster session with wine, beer and nibbles

Wednesday, September 14
09:00 - 10:30 Session V: Organic synthesis on the seafloor
and in in hydrothermal systems
09:00 - 09:30 Invited talk:
Eoghan Reeves, University of Bergen, NO
09:30 - 09:50 Contributed talk
09:50 - 10:10 Contributed talk
10:10 - 10:30 Contributed talk
10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:10 Session VI: Formation of biopolymers and prebiotic chemistry
on Early Earth
11:00 - 11:30 Invited talk:
Ernesto di Mauro, University La Sapienza, Rome, IT
11:30 - 11:50 Contributed talk
11:50 - 12:10 Contributed talk
12:10 - 13:30 Lunch break
13:30 - 16:30 Facultative visit to Melnik (Visit to Lobkowicz Palace,
Ossuary, Melnik Church, Wine tasting, City Walk, free time)
17:00 - 18:30 Session VII: Self-assembly of biomolecules to first cells
17:00 - 17:30 Invited talk:
Steen Rasmussen, University of Southern Denmark, DK
17:30 - 17:50 Contributed talk
17:50 - 18:10 Contributed talk
18:10 - 18:30 Contributed talk
19:30 Conference banquet

Thursday, September 15
09:00 - 10:30 Session VIII: Systems Chemistry: A bridge between
the Inert and the Living
09:00 - 09:30 Invited talk:
Leroy Cronin, University of Glasgow, UK
09:30 - 09:50 Contributed talk
09:50 - 10:10 Contributed talk
10:10 - 10:30 Contributed talk
10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:30 Session VIII (cont.): Systems Chemistry: A bridge between
the Inert and the Living
11:00 - 11:30 Invited talk:
Kepa Ruiz-Mirazo, University of the Basque, Country, ES
11:30 - 11:50 Contributed talk
11:50 - 12:10 Contributed talk
12:10 - 12:30 Contributed talk
12:30 - 14:00 Lunch break
14:00 Departure of regular participants
14:30 Meeting of the Core group / AERI
19:00 Diner