PROGRAMME

The conference will consist of lectures given by invited speakers, Young Scientist Forum and 2 poster sessions.  Young Scientist Forum will include 12 lectures, out of which 6 will be invited speeches and 6 speeches will be chosen by YSF committee based on submitted abstracts. The deadline for abstract submission for YSF is 31st January 2017.

Applicants asking for the talk at YSF are also required to submit a short CV which is to be emailed to xlic2017@jh-inst.cas.cz. Abstracts submitted after the deadline will not be considered for the selection.

 

DOWNLOAD CONFERENCE TIMETABLE

 

Confirmed speakers and titles of their talks:   

Christian Alcaraz (State-selected ion-molecule reactions with VUV synchrotron radiation)

Jens Biegert (Imaging molecular structure with a single electron)

Alexander Blättermann (Observing the ultrafast build-up of a Fano resonance in the time domain)

Carlo Callegari (Towards attoscience with the FERMI Free Electron Laser)

Raluca Cireasa (Photodamage and Photostability of Radiosensiters under XUV radiation)

Ines Corral (Tailoring DNA monomers for chemotherapeutic applications)

Marcus Dahlström (Eliminating the dipole phase in attosecond pulse characterization using Rydberg wave packets)

Piero Decleva (The LCAO B-spline molecular code: present status and current developments)

Michal Fárník (The role of solvent in the interaction of photons and electrons with molecules in clusters)      

Jason Greenwood (A stereo-electron detector for identifying static and dynamic molecular chirality)

Christine Joblin (Are there fingerprints at long timescales of fast relaxation mechanisms in UV-excited PAHs?)

Tatiana Marchenko (Electron and nuclear dynamics in deeply core-excited molecules)

Fernando Martin (A hybrid-basis close-coupling interface to quantum chemistry packages for the treatment of ionization problems)

Minna Patanen (Molecular structure and nano-objects´surfaces investigated with high-resolution soft X-ray photoelectron spectroscopy)

Bernard Piraux (Excitation of Rydberg wave packets in the quasi-static field limit)

Jana Roithová (Helium tagging photodissociation spectroscopy)

Patrick Rousseau (Formation of covalent carbon nanoparticles inside of C60 clusters induced by ion collisions)

Cristina Sanz-Sanz (Control of the dissociation branching ratio in the IBr system)

Paul Scheier (Carbon clusters in helium droplets and the interstellar medium)

Armin Scrinzi (The tRecX code - easy strong field dynamics and spectra)

Henning Schmidt (Cold molecular ions in a cold storage ring)

Yoni Toker (Studying the Energy Landscape of Isolated Biomolecular Ions with Ion mobility Spectroscopy)

Ágnes Vibók (Controlling chemical dynamics by light induced conical intersection)

 

3rd Young Scientist Forum:   

Benoit Mignolet (Modeling the photoexcitation and photochemistry of H2CSO sulfine)

Gediminas Galinis (Towards sub-fs time resolved soft X-ray spectroscopy in liquids)

Alexander Galstyan (TDDFT alternative for molecules)

Linda Giacomozzi (Knockout processes in meso-Tetraphenylporphyrin cations)

Kristina Isaković (K-2V process in function of LEE energy distribution)

Samuel Jenkins (Momentum maps for atoms in intense elliptically polarised fields)

Alexander Kaiser (Serine octamer revisited: Homochiral preferences and fragmentation)

Carlos Marante (Angular dependence of resonant photoemission time delays in noble gases)

Arkadiusz Mika (Experimental study of the interaction of ions with nano-particles for sizes up to 10 nm)

Milos Rankovic (Photodissociation of hydrated peptide by synchrotron radiation in the VUV region)

Sylwia Stefanowska (Total cross section for electron scattering on hydrocarbons - role of methylation)

Marta Tarkanovskaja (Photoinduced fragmentation of acetamide clusters studied by mass spectroscopy)

 

LIST OF POSTERS

       CONFERENCE PROGRAMME

Monday, March 13

  16:00 - 19:00  Registration

 

Tuesday, March 14

      8:30 - 9:15  Registration

 

1st session: Chairman Miroslav Polášek

  9:15 - 9:30    Opening remarks

  9:30 - 10:00  Paul Scheier (Carbon clusters in helium droplets and the interstellar medium)

10:00 - 10:30  Jana Roithová (Helium tagging photodissociation spectroscopy)

10:30 - 11:00  Coffee Break

 

2nd session: Chairman Henri Bachau

11:00 - 11:30   Bernard Piraux (Excitation of Rydberg wave packets in the quasi-static field limit)

11:30 - 12:00   Marcus Dahlström (Eliminating the dipole phase in attosecond pulse characterization using Rydberg wave packets)

12:00 - 12:30   Alexander Blättermann (Observing the ultrafast build-up of a Fano resonance in the time domain)

12:30 - 14:00   Lunch

 

3rd session: Chairman Henning Zettergren

14:00 - 14:30  Minna Patanen: (Molecular structure and nano-objects’surfaces investigated with high-resolution soft X-ray

  photoelectron spectroscopy)

14:30 - 15:00  Michal Fárník: (The role of solvent in the interaction of photons and electrons with molecules in clusters)

15:00 - 15:30  Patrick Rousseau: (Formation of covalent carbon nanoparticles inside of C60 clusters induced by ion collisions)

15:30 - 16:00  Coffee Break

 

4th session: Chairman  Graham Worth

16:00 - 16:30  Ines Corral (Tailoring DNA monomers for chemotherapeutic applications)

16:30 - 17:00  Ágnes Vibók (Controlling chemical dynamics by light induced conical intersection)

17:00 - 17:30  Cristina Sanz Sanz (Control of the dissociation branching ratio in the IBr system)

17:30 - 19:30  Poster Session

17:30 - 19:30  MC Meeting

19:30   Dinner

 

       Wednesday, March 15

5th session: Chairman Ulf Saalmann

  9:00 - 9:30    Jens Biegert (Imaging molecular structure with a single electron)

  9:30 - 10:00  Jason Greenwood (A stereo-electron detector for identifying static and dynamic molecular chirality)

10:00 - 10:30  Carlo Callegari (Towards attoscience with the FERMI Free Electron Laser)

10:30 - 11:00  Coffee Break

 

Young Scientist Forum Part I.  Linda Giacomozzi

11:00 - 11:20  Benoit Mignolet (Modeling the photoexcitation and photochemistry of H2CSO sulfine)

11:20 - 11:40  Milos Rankovic (Photodissociation of hydrated peptide by synchrotron radiation in the VUV region)

11:40 - 12:00  Kristina Isaković (K-2V process in function of LEE energy distribution)

12:00 - 12:20  Gediminas Galinis (Towards sub-fs time resolved soft X-ray spectroscopy in liquids)

12:20 - 12:40  Samuel Jenkins (Momentum maps for atoms in intense elliptically polarised  fields)

12:40 - 13:00  Carlos Marante (Angular dependence of resonant photoemission time delays in noble gases)

13:00 - 15:00  Lunch (Conference Photo)

 

Young Scientist Forum Part II. Věra Křížová

15:00 - 15:20  Linda Giacomozzi (Knockout processes in meso-Tetraphenylporphyrin cations)

15:20 - 15:40  Alexander Galstyan (TDDFT alternative for molecules)

15:40 - 16:00  Arkadiusz Mika (Experimental study of the interaction of ions with nano-particles for sizes up to 10 nm)

16:00 - 16:20  Sylwia Stefanowska (Total cross section for electron scattering on hydrocarbons - role of methylation)

16:20 - 16:40  Marta Tarkanovskaja (Photoinduced fragmentation of acetamide clustersstudied by mass spectroscopy)

16:40 - 17:00  Alexander Kaiser (Serine octamer revisited: Homochiral preferences and fragmentation)

17:00 - 17:30  Coffee Break

17:30 - 19:30  Poster Session

19:30   Conference Dinner

 

        Thursday, March 16

6th session - Session on new codes  Chairwoman  Eva Lindroth

  9:00 - 9:30    Fernando Martín (A hybrid-basis close-coupling interface to quantum chemistry packages for the treatment of ionization

    problems)

  9:30 - 10:00  Piero Decleva (The LCAO B-spline molecular code: present status and current developments)

10:00 - 10:30  Armin Scrinzi (The tRecX code - easy strong field dynamics and spectra)

10:30 - 11:00  Coffee Break

 

7th session - Chairman  Ivano Tavernelli

11:00 - 11:30  Raluca Cireasa (Photodamage and Photostability of Radiosensiters under XUV radiation)

11:30 - 12:00  Yoni Toker (Studying the Energy Landscape of Isolated Biomolecular Ions with Ion mobility Spectroscopy)

12:00 - 12:30  Tatiana Marchenko (Electron and nuclear dynamics in deeply core-excited molecules)

12:30 - 14:00  Lunch

 

8th session - Chairwoman  Paola Bolognesi

14:00 - 14:30  Christine Joblin (Are there fingerprints at long timescales of fast relaxation mechanisms in UV-excited PAHs?)

14:30 - 15:00  Christian Alcaraz (State-selected ion-molecule reactions with VUV synchrotron radiation)

15:00 - 15:30  Henning Schmidt (Cold molecular ions in a cold storage ring)

15:30 - 16:00  Concluding remarks

19:30   Dinner