General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

PRESS RELEASE- V Heyrovsk├ęho ├║stavu se v─Ťnuj├ş studiu unik├ítn├şch molekul - kalixaren┼».

V┬áHeyrovsk├ęho ├║stavu se v─Ťnuj├ş studiu kalixaren┼». Unik├ítn├ş molekuly dok├í┼ż├ş do sebe pojmout dal┼í├ş l├ítky a t├şm je zachytit, p┼Ö├şpadn─Ť p┼Öen├í┼íet. Vyu┼żit├ş najdeme nap┼Ö. v analytick├ę chemii ─Źi v medic├şn─Ť


V┬ápra┼żsk├ęm ├Üstavu fyzik├íln├ş chemie J. Heyrovsk├ęho se t├Żm v─Ťdc┼» kolem profesora Ludv├şka v Odd─Ťlen├ş molekul├írn├ş elektrochemie a katal├Żzy u┼ż p─Ťt let v─Ťnuje zkoum├ín├ş kalixaren┼». Z├íkladn├ş struktura kalixaren┼» p┼Öedstavuje stabiln├ş trojrozm─Ťrnou "kostru". Kdy┼ż se na ni nav├í┼żou vhodn├ę chemick├ę skupiny, vzniklou molekulu lze elektrochemicky redukovat za vzniku aniontov├Żch radik├íl┼» maj├şc├şch p┼Öekvapiv├ę vlastnosti. Pr├ív─Ť molekul├ím s┬áv─Ťt┼í├şm po─Źtem reaktivn├şch center a jejich vz├íjemn├Żm interakc├şm se skupina profesora Ludv├şka v─Ťnuje. O objevech v chov├ín├ş kalixaren┼» pravideln─Ť referuj├ş na mezin├írodn├şch kongresech a publikovali ┼Öadu prac├ş v mezin├írodn├şch ─Źasopisech. Letos vych├íz├ş z├ísadn├ş studie v┬ápresti┼żn├şm periodiku ÔÇ×Current Opinion in Electrochemistry" a dal┼í├ş rukopisy jsou p┼Öipraveny k odesl├ín├ş.


Praha, 30. ─Źervence 2018

 

Profesor Ji┼Ö├ş Ludv├şk a jeho spolupracovn├şci se v┬áHeyrovsk├ęho ├║stavu ji┼ż ┼Öadu let zab├Żvaj├ş elektrochemick├Żm studiem nov─Ť syntetizovan├Żch molekul. Krom─Ť z├íkladn├ş charakterizace jejich oxidovatelnosti, redukovatelnosti a n├ísledn├ę reaktivity v┬ároztoku, se t├Żm molekul├írn├ş elektrochemie zam─Ť┼Öuje na rozlo┼żen├ş a m├şru delokalizace elektron┼» v┬át─Ťchto molekul├ích, na stabilitu radik├ílov├Żch meziprodukt┼» a na vztah mezi strukturou molekuly a jej├ş reaktivitou. Jde tedy o detailn├ş v├Żzkum, kter├Ż pom├íh├í pochopit ty v┼»bec nejz├íkladn─Ťj┼í├ş principy a mechanismy chemick├Żch d─Ťj┼». Studovan├Żmi molekulami jsou organick├ę a organometalick├ę slou─Źeniny nejr┼»zn─Ťj┼í├şch typ┼» s vyu┼żit├şm v medic├şn─Ť, zem─Ťd─Ťlstv├ş, v pr┼»myslov├ę katal├Żze, v analytick├ę chemii, fotovoltaice, apod., proto skupina spolupracuje s t├Żmy, kde se tyto nov├ę l├ítky syntetizuj├ş┬á (V┼áCHT, Univerzita Karlova, Univetzita Pardubice, ├Üstav organick├ę chemie a biochemie a dal┼í├ş).

ÔÇ×V na┼í├ş laborato┼Öi molekul├írn├ş elektrochemie se setk├ív├íme s nejr┼»zn─Ťj┼í├şmi l├ítkami, kter├ę jsou vyv├şjeny jako nad─Ťjn├ę l├ęky, katalyz├ítory, barviva, ekologick├ę agrochemik├ílie, sv─Ťteln─Ť citliv├ę l├ítky ─Źi senzory. Po jejich synt├ęze b├Żv├íme prvn├ş, kte┼Ö├ş elektrochemicky zkoumaj├ş jejich vlastnosti a na┼íe v├Żsledky jsou pak korelov├íny s po┼żadovan├Żmi ├║─Źinky, aby bylo mo┼żn├ę je v budoucnosti uplatnit v praxi. S┬áV┼áCHT nap┼Ö. spolupracujeme na studiu rakovinotvornosti n─Ťkter├Żch slou─Źenin, s┬ápardubickou univerzitou jsme testovali nov├ę l├ítky pro neline├írn├ş optiku, s kolegy z UOCHB se zab├Żv├íme l├ítkami vykazuj├şc├şmi efekt singletov├ęho ┼ít─Ťpen├ş pro zv├Ż┼íen├ş ├║─Źink┼» sol├írn├şch bateri├ş apod," vysv─Ťtluje Ludv├şk.

Pomyslnou ─Źervenou nit├ş Ludv├şka a jeho koleg┼» v┼íak z┼»st├ív├í zkoum├ín├ş jednotliv├Żch izolovan├Żch molekul v┬ároztoku, hlavn─Ť t─Ťch, kter├ę maj├ş v├şce reak─Źn├şch center. Mohou tak dostat odpov─Ťdi na ot├ízky, jak tato centra spolu v r├ímci jedn├ę molekuly komunikuj├ş, jak se vz├íjemn─Ť ovliv┼łuj├ş a jak se to odraz├ş v kone─Źn├Żch vlastnostech molekuly. Pr├ív─Ť sem pat┼Ö├ş jejich spolupr├íce s prof. Lhot├íkem z┬áV┼áCHT (Prof. Ing. Pavel Lhot├ík, CSc., ├Üstav organick├ę chemie FCHI, V┼áCHT Praha) zam─Ť┼Öen├í na┬ákalixareny. Tyto molekuly obsahuj├ş ─Źty┼Öi benzenov├í j├ídra propojen├í do kruhu, tak┼że jejich struktura p┼Öipom├şn├í kalich (= kalix).┬á Pomoc├ş vhodn├ę substituce na horn├şm a doln├şm okraji toho pomysln├ęho kalicha lze v r├ímci molekuly vytvo┼Öit m├şsta, prostory, do kter├Żch se vejde ur─Źit├í dal┼í├ş molekula nebo ion a tam se zachyt├ş. Kalixaren tak slou┼ż├ş jako hostitel, kter├Ż v sob─Ť p┼Ö├şslu┼ínou molekulu (hosta) "ubytuje". Vznik├í tak tzv. supramolekula, kter├í m┼»┼że slou┼żit jako "vychyt├íva─Ź" analyzovan├Żch molekul (senzor) nebo jako jejich z├ísobn├şk, p┼Ö├şpadn─Ť p┼Öena┼íe─Ź (nap┼Ö. v p┼Ö├şpad─Ť l├ęk┼»).

Sou─Źasn─Ť se ale na z├íklad─Ť elektrochemick├Żch experiment┼» uk├ízalo, ┼że v roztoku maj├ş n─Ťkter├ę kalixareny tvar kalicha siln─Ť zplo┼ít─Ťl├ęho, nav├şc pulzuj├şc├şho. T├şmto jevem a zp┼»soby, jak jej lze ovlivnit typem a polohou substituent┼», se zab├Żv├í pr├ív─Ť publikovan├í pr├íce v┬ápresti┼żn├şm ─Źasopise ÔÇ×Current Opinion in Electrochemistry", kter├í zav├íd├ş novou discipl├şnu "stereoelektrochemii".

 

Kalixareny

 

ÔÇ×St├íle s ├║┼żasem zji┼í┼ąujeme, jak je elektrochemick├Ż experiment na molekul├írn├ş ├║rovni bohat├Ż na informace. Tato historie za─Źala p┼Öekvapiv├Żm experiment├íln├şm zji┼ít─Ťn├şm, ┼że form├íln─Ť stejn├í ─Źty┼Öi reak─Źn├ş centra na n─Ťkter├Żch kalixarenech ve skute─Źnosti nejsou rovnocenn├í, ale tvo┼Ö├ş dva rozd├şln├ę p├íry. Z toho jasn─Ť plyne, ┼że domn─Ťle kulat├Ż kal├ş┼íek m├í tvar jako by na n─Ťj n─Ťkdo z boku ┼íl├ípl. Pak se ale do n─Ťj toho moc nevejde, ┼że. Tento jev byl pak potvrzen kvantov─Ť chemick├Żmi v├Żpo─Źty.┬á Za t─Ťch p─Ťt let, co se v─Ťnujeme v├Żzkumu kalixaren┼», m─Ťl kolega Alan Li┼íka v ruce na sto deriv├ít┼». Tak jsme m─Ťli dost materi├ílu na to, abychom mohli popsat, co dok├í┼że elektrochemick├Ż experiment ┼Ö├şct o tvaru a struktu┼Öe konkr├ętn├ş molekuly, p┼Ö├şpadn─Ť o jej├şm chov├ín├ş v┬ároztoku," up┼Öes┼łuje Ludv├şk. ÔÇ×Ta zm├şn─Ťn├í leto┼ín├ş publikace tak shrnuje v┼íechny na┼íe dosavadn├ş poznatky. Pr├ív─Ť experiment├íln├ş d┼»kaz o zplo┼ít─Ťlosti n─Ťkter├Żch kalixaren┼» v roztoku bude vy┼żadovat ur─Źitou revizi p┼Öedstav o roli kalixarenu jako hostitele," vysv─Ťtluje v─Ťdec.

Jeden z┬áposledn├şch objev┼» t├Żmu prof. Ludv├şka je vyu┼żit├ş kalixarenu v jeho redukovan├ę form─Ť jako pasti pro zachycen├ş iont┼» n─Ťkter├Żch t─Ť┼żk├Żch kov┼». Principy a n├ívrhy, kter├ę by v┬átomto sm─Ťru mohly b├Żt vyu┼żiteln├ę, se v─Ťdci chystaj├ş vysv─Ťtlit v┬ádal┼í├şch p┼Öipravovan├Żch publikac├şch ve v─Ťdeck├Żch periodik├ích Chemical Communication a Electrochemica Acta.

ÔÇ×V t─Ťchto ─Źl├ínc├şch se budeme v─Ťnovat nov├ę roli kalixaren┼» jako elektrochemicky vytv├í┼Öen├Żch receptor┼». V┼íechny tyto z├şskan├ę poznatky bude v┼íak t┼Öeba prakticky ov─Ť┼Öovat je┼ít─Ť na dal┼í├şch syst├ęmech. Pokud se p┼Öedpoklady potvrd├ş, pak p┼Öi ukotven├ş kalixaren┼» na elektrodu by mohlo j├şt o funk─Źn├ş ┼Öe┼íen├ş, jak nap┼Ö├şklad selektivn─Ť "vychyt├ívat" radioaktivn├ş ionty z radioaktivn├şch odpad┼»," vysv─Ťtluje Ludv├şk a dod├ív├í: ÔÇ×Z toho v┼íeho je z┼Öejm├ę, ┼że podstatou a hlavn├şm ├║kolem z├íkladn├şho v├Żzkumu je objevovat a popisovat nov├ę jevy a principy, bez nich┼ż by nebylo mo┼żn├ę rozv├şjet nov├ę technologie a aplikace."


Poznámka pro editory:

├Üstav fyzik├íln├ş chemie J. Hezrovsk├ęho je sv─Ťtov─Ť uzn├ívan├Żm ├║stavem Akademie v─Ťd ─îR, pokra─Źuj├şc├şm v pr├íci ocen─Ťn├ę Nobelovou cenou. Soust┼Öed├ş se zejm├ęna na v├Żzkum struktury a reaktivity l├ítek na atom├írn├ş a molekul├írn├ş ├║rovni a v├Żsledky sv├ę pr├íce nab├şz├ş k┬ávyu┼żit├ş v medic├şn─Ť, pr┼»myslu, vzd─Ťl├ín├ş a b─Ť┼żn├ęm ┼żivot─Ť.

Prof. RNDr. Ludv├şk Ji┼Ö├ş, CSc., vystudoval anorganickou a koordina─Źn├ş chemii na P┼Ö├şrodov─Ťdeck├ę fakult─Ť UK, pracuje jako v─Ťdeck├Ż pracovn├şk v oboru molekul├írn├ş elektrochemie v Heyrovsk├ęho ├║stavu, vede bakal├í┼Ösk├ę, diplomov├ę a diserta─Źn├ş pr├íce a p┼Öedn├í┼í├ş od roku 1990 na V┼áCHT Praha elektrochemii. Zab├Żv├í se v├Żzkumem mechanism┼» elektrochemicky iniciovan├Żch reakc├ş a studiem z├íkladn├şch princip┼» chemick├ę reaktivity v z├ívislosti na struktu┼Öe molekul a rozm├şst─Ťn├ş elektron┼» v nich. Publikoval p┼Öes 130 prac├ş v mezin├írodn├şch chemick├Żch periodik├ích.

Kontakt pro m├ędia:

Klára Conková, Senior PR consultant

+ 420 605 161 976, klara.conkovaatprkonektor.cz


General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2007-2019 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz