General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

PRESS RELEASE - V─Ťdc┼»m z Heyrovsk├ęho ├║stavu se poda┼Öilo ovl├ídat pohyb uhl├şkov├ę nanorole ÔÇô materi├ílu, kter├Ż m┼»┼że v budoucnu nahradit pr├íci sval┼» v lidsk├ęm t─Ťle

─îesk├Żm v─Ťdc┼»m se poda┼Öilo experiment├íln─Ť dok├ízat do t├ęto doby pouze teoreticky p┼Öedpokl├ídan├Ż jev - rozvinov├ín├ş a svinov├ín├ş uhl├şkov├ę nanorole. I kdy┼ż do dne┼ín├şho dne existovaly hypot├ęzy a simulace, Pavel Janda se spolupracovn├şky z ├Üstavu fyzik├íln├ş chemie J. Heyrovsk├ęho AV ─îR jsou prvn├şmi, kter├Żm se poda┼Öilo pohyb nanorole experiment├íln─Ť ┼Ö├şdit. O sv├ęm objevu te─Ć v─Ťdci publikovali ─Źl├ínek v┬áodborn├ęm ─Źasopise Physical Chemistry Chemical Physics (PCCP). Nanorole, tvo┼Öen├í svinut├Żmi listy grafenu, by tak mohla v┬ábudoucnu z├şskat v├Żznamn├ę m├şsto v┬ánanotechnologi├şch.


Praha, 4. dubna 2018

 

Princip nanorole je jednoduch├Ż, jedn├í se o ruli─Źku svinut├ęho grafenu, kter├í by vzd├ílen─Ť mohla p┼Öipom├şnat p├ęrko do hodinek. Jej├ş unik├ítn├ş vlastnost├ş je schopnost p┼Öev├íd─Ťt elektrick├ę nap─Ťt├ş na pravideln├Ż opakovan├Ż pohyb rozvinov├ín├ş a zavinov├ín├ş. Toto "cvi─Źen├ş" nanorole se jev├ş jako ide├íln├ş pro vyu┼żit├ş nap┼Ö├şklad v┬ábiomedic├şnsk├ęm in┼żen├Żrstv├ş. Nahradit by tak mohla t┼Öeba svalov├í vl├íkna. V┬ázavinut├ęm stavu m├í toti┼ż nanorole pr┼»m─Ťr v┬ározsahu jednotek nanometr┼», jej├ş d├ęlka se pak pohybuje od stovek nanometr┼» a┼ż po n─Ťkolik mikron┼» a k┬ározvinut├ş sta─Ź├ş nap─Ťt├ş n─Ťkolika desetin voltu.

nanorole

Obr. 1.: Schematick├Ż obr├ízek uhl├şkov├ę nanorole

 

ÔÇ×I kdy┼ż je jej├ş ┼íir┼í├ş vyu┼żit├ş v biomedic├şn─Ť zat├şm pouze vzd├ílenou budoucnost├ş, potenci├íl nanorol├ş nelze zpochybnit. Lidsk├ę t─Ťlo je pln├ę elektrolytu, co┼ż je prost┼Öed├ş, kde nanorole pracuje. Kdy┼ż p┼Öipo─Źteme jej├ş biokompatibilitu a odolnost, m├íme tu potenci├íln─Ť ide├íln├ş n├íhradu pohybova─Ź┼»," vysv─Ťtluje Pavel Janda.

Ten spole─Źn─Ť s┬áHanou Tar├íbkovou a Zde┼łkem Zelingerem dlouhodob─Ť zkoum├í vlastnosti grafitov├ęho povrchu. O pohybov├Żch vlastnostech uhl├şkov├Żch nanorol├ş se zmi┼łovaly teoretick├ę hypot├ęzy ji┼ż d┼Ö├şve, nikdo je v┼íak dosud nepotvrdil pozorov├ín├şm v experimentu. Pohyby nanorole jsou viditeln├ę pouze speci├íln├şm mikroskopem, kter├Ż je schopen pracovat ve vodn├ęm prost┼Öed├ş.

ÔÇ×Moment├íln─Ť se nach├íz├şme v┬áprvotn├ş f├ízi v├Żzkumu. ─îl├ínkem, kter├Ż jsme v britsk├ęm┬á─Źasopise Physical Chemistry Chemical Physics publikovali, d├ív├íme k dispozici v─Ťdeck├ę obci z├íklady, na kter├Żch se v┬ádal┼í├şch v├Żzkumech d├í stav─Ťt," up┼Öes┼łuje Tar├íbkov├í.

 

Obr. 2.: Mikroskop atom├írn├şch sil, kter├Żm jsou pohyby nanorole pozorovateln├ę

Obr. 2.: Mikroskop atom├írn├şch sil, kter├Żm jsou pohyby nanorole pozorovateln├ę

 

Dosud v─Ťdci pracovali s┬ánanoruli─Źkami spont├ínn─Ť vznikl├Żmi na povrchu grafitu, v┬ábudoucnu se cht─Ťj├ş zam─Ť┼Öit na studium nanoruli─Źek p┼Öipraven├Żch na m├şru. tj. s┬ádefinovanou d├ęlkou a po─Źtem z├ívit┼». To je jeden z┬ámnoha d┼»le┼żit├Żch krok┼» sm─Ťrem k┬ájejich praktick├ęmu vyu┼żit├ş.

ÔÇ×Aplikovan├Ż v├Żzkum a z┬án─Ťho vych├ízej├şc├ş p┼Ö├şpadn├ę uplatn─Ťn├ş v┬ápraxi jsou zalo┼żeny na ├║sp─Ť┼ínosti z├íkladn├şho v├Żzkumu," vysv─Ťtluje Janda. ÔÇ×Na┼í├ş prac├ş te─Ć bude dok├ízat, ┼że investice do dal┼í├şho v├Żzkumu pohybu nanorol├ş m├í smysl."


I kdy┼ż se jedn├í o po─Ź├ítky v├Żzkumu, vize se nedr┼ż├ş p┼Öi zemi. Biomedic├şnsk├ę in┼żen├Żrstv├ş je jen jednou z┬áoblast├ş, kde by nanorole na┼íly sv├ę uplatn─Ťn├ş, dal┼í├ş oblast├ş je robotika a konstrukce mikroelektromechanick├Żch za┼Ö├şzen├ş (MEMS). Hovo┼Ö├ş se nap┼Ö. o nanoventilu, kde postupn├ę stahov├ín├ş z├ívit┼» nanorole m┼»┼że regulovat mikroskopick├ę pr┼»tokov├ę cesty, nebo o nanopump─Ť, kter├í by periodick├Żmi koordinovan├Żmi stahy umo┼żnila transportovat velmi mal├í mno┼żstv├ş tekutin. Stejn─Ť jako v┬ábiomedic├şn─Ť se v┼íak zat├şm jedn├í o budoucnost, kter├ę ─Źe┼ít├ş v─Ťdci ├║sp─Ť┼ín─Ť vyrazili naproti.

 

 


General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2007-2019 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz