General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

2017-11-10 POPULARIZACE - Ohlédnutí za Dnem otevřených dveří (10.11.) -FOTOGALERIE

Týden vědy a techniky již po sedmnácté otevřel ve druhém listopadovém týdnu vědecká pracoviště Akademie věd po celé České republice.

Tradičně se svým Dnem otevřených dveří připojili vědci ÚFCH JH a pozvali návštěvníky do svých laboratoří.

Na program přednášek a exkursí letos dorazilo celkem 210 zájemců ze šesti pražských středních škol a lidé z veřejnosti. O atmosféře více napoví skromná fotogalerie, níže.

Týden vědya  techniky AV ČR

 

Den otevřených dveří v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se konal v  pátek 10. 11. 2017, od 9 do 17 hodin (a jedna návštěva proběhla již 9.11. odpoledne- studenti CH semináře z Arcibiskupského gymnázia z Prahy).

Přednášky:
I. Moderní směry fyzikální chemie v ÚFCH JH aneb Přišel jsem, viděl jsem, vybádal jsem...
10. 11. od 9:00-9:50 hodin, v sále
Přednáška představí zaměření a výzkum vědců v ÚFCH JH, který v oboru fyzikální chemie patří v ČR dlouhodobě ke špičce. Seznámí posluchače s moderním výzkumem v oborech, jako je např. teoretická chemie, chemická fyzika, elektrochemie, vývoj nových nanomateriálů a nanotechnologií (s uplatněním v katalýze, fotokatalýze a elektrochemii) a s řadou spektroskopických a mikroskopických technik používaných v základním i aplikovaném výzkumu.

Ing. Květoslava Stejskalová, CSc.
Květoslava Stejskalová absolvovala VŠCHT v Praze. Systematicky se věnuje vzdělávání a popularizaci vědy. Je podepsána pod řadou programů, jejichž cílem je podnítit zájem mladých o přírodní vědy a další vzdělávání a je také autorkou unikátní putovní výstavy "Příběh kapky" o Jaroslavu Heyrovském.

II. Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie
10. 11. od 10:00-10:50, v sále
V přednášce projdeme cestu od prvních atomů a molekul formujících se na počátku existence našeho vesmíru, přes vznik prvků periodické soustavy při hrozivém výbuchu supernovy až ke zhroucení mezihvězdného oblaku obsahujícího základní stavební kameny vzniku hvězd, planet i života. Poté nahlédneme do procesu utvářejícího povrch a atmosféru planet sluneční soustavy a vydáme se na pouť zpět časem na Zemi do doby, kdy se snad utvářely základní komponenty molekulárního světa projevujícího znaky života.

RNDr. Martin Ferus, Ph.D.
Martin Ferus vystudoval fyzikální chemii na PřF UK. V rámci spektroskopických experimentů se mj. věnuje identifikaci nových, dosud nepopsaných spektrálních přechodů vysoce excitovaných atomů ve spektrech Slunce a hvězd, spektrům a složení meteorů a chemické evoluci základních biomolekul ve vesmíru.

III. Pomohou kvantové počítače rozluštit nezodpovězené otázky tajemného světa molekul?
pá 10. 11.od  11:00-11:50, v sále
V přednášce se nejprve seznámíme se základy kvantové mechaniky, která na první pohled může působit poněkud zvláštním dojmem. Dále osvětlíme základní principy kvantových počítačů a ukážeme jejich možné využití pro studium vlastností molekul. Na závěr přednášky se podíváme, jak by takové počítače v budoucnu mohly vypadat.

RNDr. Libor Veis, Ph.D.
Libor Veis pracuje jako vědecký pracovník v Oddělení teoretické chemie a jeho oborem je kvantová (výpočetní) chemie, tedy věda, jejímž předmětem jsou počítačové simulace molekul. Zajímá se o průnik kvantové chemie a kvantové informatiky a např. o vývoj klasických výpočetních metod.

 

V rámci Dne otevřených dveří v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR bylo možné navštívit téměř dvacítku různých laboratoří...

 

Nedostali jste se k nám nebo přednáška, na kterou jste chtěli přijít, byla již obsazená ?

Nebojte se, nemusíte čekat další rok !


Pro školy, třídy či skupiny studentů, kteří se v záplavě nabídek TVT 2017 k nám nestihli dostat, sdělujeme, že naše programy  netrvají jen 7 dní, ale k nám se chodí každý týden v roce.

Spojte se s námi a váš individuální program  přednášek, praktických měření, workshopů či exkurzí
si přijedete zažít kdykoliv v průběhu školního roku.

Více informací najdete  ve vzdělávacím a popularizačním projektu Tři nástroje.

 

 

obr_01_letni_skola_NANO_VIII_2014.jpg

Připravila: Květa Stejskalová, fota archiv ÚFCH JH


General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2007-2018 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz