General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

OUR RESULTS IN MEDIA - ČT, ČRo, servery a tisková média...

Medializace našich výsledků vědy či jejich popularizace doznala v minulých týdnech opět několika nových příspěvků, které zavádějí čtenáře či diváka mezi zdi našich laboratoří, ať již skutečně či přeneseně ...

 

ČT 1, Studio 6- Ocenění pro talentované studenty (14.12.2017)
Každoročně uděluje NF J. Heyrovského ceny talentovaných středoškolákům. Letošní ocenění převezme v ÚFCH JH dnes 11 studentů. V raním Studiu 6 se k odpolednímu předávání Cen NF JH 2017 sešli: studentka K. Kubíková, která převezme ocenění za vítězství v mezinárodní soutěži biologické olympiády, její pedagog M. Šíma z Gy Botičská Praha 2 a Květa Stejskalová, místopředsedkyně správní rady NF JH. V rozhovoru společně přiblížili práci s talentovanými studenty, letošní oceněné a činnost NF JH, který se nadaným žákům v přírodních vědách věnuje od r. 1993. (spustit z archivu ČT v čase 51:30 od začátku vysílání pořadu).

 

 

Věda a výzkum, magazín AV ČR, 4/2017 - Hrátky mezi molekulami (strana 26-29).
Rozhovor s Michalem Fárníkem, oceněným  Premií Academicae za rok 2017 (čti zde).

 

Vesmír, 96 (listopad 2017), strana 646-648. Ozvěny života, autor:  M. Ferus.
Nekonečný příběh hledání původu života ve vesmíru čtenářovi přibližuje článek Martina Feruse, který se v ústavu zabývá mj. astrochemií.  (čti  článek zde).

 

Český rozhlas Plus - magazín Leonardo (22.11. ).
Odhalit Crohnovu chorobu jen z dechu? I to dokáže hmotnostní spektrometrie.
Rozhovor s prof. P. Španělem o výzkumu jeho týmu (v archivu ČRo).

 

Český rozhlas Plus - magazín Leonardo (31.10. )
Rozhovor se Svatoplukem Civišem o výzkumu jeho týmu, jež se také věnuje dlouhodobě astrochemii. Za
bývá se mj. i problematikou vzniku biomolekul a života na Zemi účinkem dopadu asteroidu. V rozhovoru komentuje nedávný výzkum věnující se Marsu, existenci metanu na této planetě a vysvětlením, jak ( kde/kdy/proč) vzniká a o čem jeho přítomnost svědčí....  (spustit od 13 minuty po začátku pořadu).

 

Český rozhlas Plus - magazín Leonardo (17.10.)
Rozhovor s Michalem Fárníkem o výzkumu jeho týmu, nedávno ocenněným Premií Academicae (spustit od  14:30 minuty po začátku pořadu).

 

Vesmír, 8.10. 2017. Jsme opravdu sami?
Metan na Marsu nesignalizuje přítomnost života. Vysvětlení přináší nová studie publikovaná v časopise Nature Astronomy. A také článek, který pro Vesmír napsali její autoři (M. Ferus, S. Civiš a A. Knížek - čti  článek zde).

 

Hospodářské noviny (6.10.2017)- Půl milionu na vývoj léku proti syndromu suchého oka. Nadační fond Neuron rozdělil mezi české vědce devět milionů korun.
Článek informuje o oceněných mladých vědcích, kteří převezmou finanční podporu na realizaci svých výzkumných projektů Neuron Impuls 2017. Mezi oceněnými  v oboru chemie je i Lukasz Cwiklik a Maksym Opanasenko (v kategorii do 33 let), vědci pracující v ÚFCH JH (přečíst článek).

Internetový magazín  ScienceMag.cz (5.10.) - Cesta k očním kapkám a čočkám nové generace.
informuje o výsledku základního výzkumu Lukáše Cwiklika oceněného cenou Neuron Impuls 2017 za chemii, ve kterém se věnuje odstranění syndromu suchých očí, defektu, který patří dnes k nejčastějším oftalmologickým problémům (přečíst zprávu).

Další mediální výstupy (v návaznosti na uveřejnění tiskové zprávy):

Server Lidovky.cz (15.10.)
Server Novinky.cz (11.10.)
Rubrika Věda na ČT 24 (10.10.)
ČRo-Radio Praha (9.10.)
Server Týden.cz (9.10.)

 

Česká televize ČT24, Studio 6, vysíláno 3.10.2017 ca v 6:30 hodin.
Rozhovor na téma Jak zjistit přítomnost života ve vesmíru s profesorem Svatoplukem Civišem o výzkumu jeho týmu, jehož výsledky byly uveřejněny časopisem Nature Astronomy (přehrát rozhovor z archivu ČT).

Další mediální výstupy (v návaznosti na uveřejnění tiskové zprávy):

Pořad Věda 24 na ČT 24 (8.10. v 18:30)
Rubrika Věda na serveru ČT 24 (3.10.)
Sciencemag.cz.
Časopis E15 (strana 20).
Server 21.století (2.10.)
ČT Věda 24 - Fb.
Týden (str.87, 23.10.2017)
Server technet.idnes.cz (21.10.)

 

A) Věda a výzkum -  magazín AV ČR, 3/2017 (strana 54-57).
V článku Živý odkaz českého nobelisty se jeho autor Viktor Černoch vrací k 50. výročí úmrtí Jaroslava Heyrovského. V rozhovoru s Květou Stejskalovou, autorkou putovní výstavy Příběh kapky, se vrací k odkazu Jaroslava Heyrovského nejen jako nobelisty ale i jako zakladatele oboru polarografie. Téma molekulární elektrochemie čtenářům přibližuje návštěva v laboratoři profesora Jiřího Ludvíka (čti článek - od strany 54).

 

Česká televize - Studio ČT 24  (19.9.2017 vysíláno od 14:30).
Témata:
Bouře Maria zesílila na hurikán; Akademické prémie mimořádným vědeckým osobnostem. Rozhovory s oceněnými laureáty P. Baldrianem, M. Fárníkem a J. Flusserem v krátké reportáži  (spustit od času 17:45). Foto: přejato z  vysílání ČT.

 

Česká televize  - ČT 24. Akademie věd ocenila tři české vědce... (19.9.2017)
Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová dnes dopoledne předala prestižní ocenění třem špičkovým vědcům. V reportáži a medailóncích jsou stručně představeni tři letošní ocenění vědci: Petr Baldrián (ekolog a fyziolog), Michal Fárník (fyzik) a Jan Flusser (informatik) (spustit z  archivu ČT). Foto: zdroj AVČR.

 

Magazín AV ČR Česká věda - 10/2017.
V rámci magazínu je prezentován medailonek laureáta ocenění Premium Academie Michala Fárníka (spustit magazín).

Další mediální výstupy (v návaznosti na uveřejnění tiskové zprávy AVČR):

Lidové noviny.
ČT - Události (19.9., vysíláno od 19 hodin).
ČTK- České noviny.
Deník
(71 regionálních mutací).
Právo (12 regionálních mutací).
Hospodářské noviny.
server novinky.cz.
ČRo - Radio Praha.
ČRo-  Dvojka, Zprávy v 8:00 (19.9.)
Týden.cz.
Týdeník Květy (28.9., strana 8).

 

Česká věda - videokanál Akademie věd (5.9.2017)
V rámci projektu Otevřená věda AV ČR se vzdělávací a popularizační tým PEXED účastnil výuky pro pedagogy SŠ a ZŠ. Ve videoreportáži z kurzu v Bartošově Peci (23.8. zaměřeno na mimoškolní aktivity pro pedagogy ZŠ) komentuje Magda Zlámalová, lektorka  vzdělávacího týmu PEXED, náplň předvedených úloh, jež si pedagogové vyzkoušeli (přehrát video).

 

Český rozhlas - Magazín Leonardo (24.08.2017)
V rámci pořadu zazněla i reportáž z letního vědeckého kempu Akademie věd ČR (organizovaného projektem Otevřená věda AV ČR).  V krátkém rozhovoru s Magdou Zlámalovou, lektorkou vzdělávacího týmu PEXED ÚFCH JH, byly krátce popsány úlohy z některých  programů pro pedagogy, do kterých se ÚFCH JH intenzivně celoročně zapojuje (spustit reportáž z archivu od 11:15 minuty od počátku pořadu).

 

Česká televize  - ČT 24.  Jak Německo chrání whistleblowery ve vědě? Má to na starost vědecký ombudsman (29.8.2017).
U příležitosti  ústavního semináře profesora J. Heberleho natočil štáb redakce Věda ČT 24 rozhovory k danému tématu s přednášejícím a ředitelem ÚFCH JH prof. Martinem Hofem (přečíst a přehrát videa, archiv ČT 24).

Rozhovor s profesorem J. Heberlem byl živě odvysílán v rámci zpravodajství-Studio ČT 24 (29.8. zprávy v 15:33 -  spustit od 15:45 minuty).

 

 

*****************************************
Archiv mediálních výstupů našich vědců lze sledovat v odkazu MEDIA našich českých i anglických stránek.

    Z podkladů médíi pravidelně zpracovává a  fotografie pořizuje K. Stejskalová, foto- archiv ÚFCH JH


General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2007-2017 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz