General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

2017-09-01 OUR RESULTS IN MEDIA - ČT, ČRo, servery a tisková média...

Medializace našich výsledků vědy či jejich popularizace doznala v minulých týdnech opět několika nových příspěvků, které zavádějí čtenáře či diváka mezi zdi našich laboratoří, ať již skutečně či přeneseně ...

 

Sciencemag - Báze RNA mohly vzniknout i elektrickým výbojem (29.5.2017).
Server zveřejňuje tiskovou zprávu GAČR k výsledkům týmu vědců S. Civiše a M. Feruse  (přečíst na stránce Sciencemag).

 

Česká televize  - ČT 24. Život mohl vzniknout z anorganických látek, potvrdili čeští vědci (29.5.2017).
Fyzikálním chemikům Akademie věd Martinu Ferusovi a Svatopluku Civišovi se podařilo zopakovat experiment, který nabízí odpověď na otázku, jak mohly před více než čtyřmi miliardami let vzniknout základy života na planetě Zemi. Zprávu o pokusu českých vědců publikoval prestižní Sborník Národní akademie věd USA, a práce se zařadila mezi tři procenta nejcitovanějších vědeckých článků na světě. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Grantová agentura ČR (přečíst v archivu).

Další mediální výstupy k výše uvedené zprávě jsou shrnuty v tomto odkazu.

 

Server AVČR - Média- Aktuality: Skladování energie, baterie, lithium a nanomateriály (zveřejněno 19.5. 2017).
Jana Olivová z AVČR představuje přednášku, na které  téma "skladování energie" účastníkům semináře v ÚFCH JH přiblížil profesor Ladislav Kavan.

 

Česká televize, Události (hlavní zpravodajská relace od 19 hodin) - 27.3.2017.
Jaroslav Heyrovský - první Čech, který dostal Nobelovu cenu. Změnil chemii a proslavil československou vědu ve světě.... Dnes si připomínáme 50. výročí jeho úmrtí - krátká reportáž z elektrochemických laboratoří ÚFCH JH (J. Ludvík a L. Pospíšil) a putovní výstavy ÚFCH JH Příběh kapky v Liberci (K. Stejskalová). (Přehrát z archivu ČT)


JL-28-3.jpgLP-28-3.jpg
KS-28-3.jpg
Zdroj fotografií: www.ceskatelevize.czČasopis 21. století, 6.3.2017. Voda jako ochránce molekul (autor V. Roman).
V článku Voda jako ochránce molekul jsou komentovány nedávné výsledky výzkumu týmu Dr. Jaroslava Kočiška z Oddělení dynamiky molekul a klastrů (článek- zde; zdrojová tisková zpráva - CZ; EN).


Server AVČR - Aktuality: Téma- ENERGIE-Skladování (zveřejněno 2.3.2017).
Problematice obnovitelných zdrojů a skladování energie se věnuje intenzivně i výzkum v ústavech Akademie věd ČR (např. jeden z klíčových směrů Strategie AV21). Profesor Ladislav Kavan v článku stručně komentuje téma Li-ion baterií a technologií (odkaz na článek).


Ladislav_Kavan.JPG
L. Kavan se dlouhodobě věnuje výzkumu elektrochemicky aktivních nanomateriálů
a jejich aplikací v solárních článcích a Li-bateriích. (foto - zdroj AV ČR)
Litoměřický deník.cz (15.2.2017). Autor: V. Sedlák: Žáci se při pokusech rozhodně nenudili.
Krátký článek o vzdělávacích workshopech pro žáky ZŠ na Litoměřicku v rámci zahájené dlouhodobé spolupráce s Technickým klubem mládeže při DDM Litoměřice. Realizuje vzdělávací tým PEXED z ÚFCH JH pod vedením Dr. Květy Stejskalové ( odkaz).


Lidové noviny (30.01.2017 ), Autor: Martin Rychlík, Strana: 5
Vědkyně musí stíhat i rodinu.
Článek představuje řešitelku prestižního evropského projektu ERC Doc. Janu Kalbáčovou-Vejpravovou. Na řešení projektu se podílí i Dr. Martin Kalbáč, sám řešitel projektu ERC-CZ (článek zde).


Server tzb info - Micelární roztoky a mikroemulze pro čištění historických materiálů (16.1.2017). Autor: Ing. Jiří Rathouský, CSc., Centrum pro inovace v oboru nanomaterálů a nanotechnologií, ÚFCH JH.
Článek podrobně popisuje technologie vyvinuté v rámci řešení projektu Nové materiály a technologie pro konzervaci materiálů památkových objektů a preventivní památkovou péči (soutěž NAKI Min. kultury-projekt č.DF11P01OVV012 ) sloužící k ochraně kulturního dědictví (čti zde).

Týden - 16.1.2017. Autor: Lukáš Seidl, Strana: 82.
Laboratoř místo diskotéky .
Článek popisující zájem mladých o vědu...Jejich vrstevníci si užívají studentského života, oni místo toho vymýšlejí, jak porazit rakovinu nebo léčit vážná poranění. Věda je pohltila a už na prahu dospělosti oslňují zajímavými objevy.
Martin Ferus (Odd. spektroskopie) a Jiří Klimeš (Odd. teoretické chemie, spolupracující na EU projektu Š. Sklenáka č. 658 705 -akronym NEW4NEW, projekt Horizont 2020 - Marie Curie Actions) jsou uvedeni ve výčtu 6 vědeckých nadějí do 35 let (dle časopisu TÝDEN) !!!!!!!! (článek zde).

MF Dnes (Liberecký kraj) - 06.01.2017 - Autor: Adam Pluhař, Strana: 16
Liberečtí vědci vyvinuli nový „penicilin" pro fasády domů
Objev týmu vědců pomůže účinně bojovat s řasami na domech. Nechtěnou přírodu na fasádách zabíjí nanočástice a světlo. Na objevu látky, která je už dnes na trhu pod obchodním jménem Balclean, spolupracují liberečtí badatelé (TU Liberec) s Ústavem anorganické chemie a Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR (řešitel Dr. J. Jirkovský - grant TAČR TA03010994) od roku 2013. Na projektu se podílí i společnost Barvy laky Teluria a firma Pragotherm, servis fasád. (více se dočtete v článku na serveru SCI LINE).

Česká televize - Události (hlavní zpravodajská relace, 13.12.2016, vysíláno ca v 19:45) a Události komentáře (od 22 hodin)
Reportáže s názvem Ocenění mladých vědců a 10 středoškoláků ocenil Nadační fond Jaroslava Heyrovského.
Krátký vstup ze slavnostního předávání letošních ocenění 10 středoškolským talentovaným studentům - Ceny Nadačního fondu J. Heyrovského 2016 (organizačně se podílí vedle NF JH i ÚFCH JH a NIDV MŠMT; tisková zpráva). Konalo se v prostorách ÚFCH JH, 13.12. 14-17 hodin (spustit z archivu ČT-Události či Události-komentáře).


NFJH-13-12-o3.jpgNFJH-13-12-o2.jpg
Ilustrační fota - www. ceskatelevize.czServer ASTRO (České astronomické společnosti), 7.12.2016, autor: Jakub Koukal. Spektrografy na Kanárských ostrovech.
Článek shrnuje výsledky spektrografických pozorování. Spektrograf instalovaný na observatoři Teide (ostrov Tenerife) byl pořízen díky spolupráci Hvězdárny Valašské Meziříčí a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR - projekt regionální spoluráce č.R200401521 řešitele M. Feruse a S.Civiše (čti článek).

ČRo Plus, Magazín Leonardo, 2.11.2016.
Jak nanotechnologie pomáhají při ochraně památek? Uchovat naše kulturní dědictví je stálá výzva. O tom, jakou roli hrají v tomto procesu nanočástice, hovoří v Magazínu Leonardo Jiří Rathouský z Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií Akademie věd České republiky (přehrát od 11:35 minuty od začátku pořadu).

Technet (technet.idnes.cz), 26.10. Jak se měří nejpevnější materiál? Těžko, nedá se pořádně chytit.
Rozhovor s Otakarem Frankem, který na svůj výzkum v oboru nanomateriálů získal ocenění Neuron Impuls 2016 (přečíst).


DSC_0258_Ota_2013.jpgDSC_1181-web.jpg
Ilustrační foto - O. Frank v laboratoři... (archiv ÚFCH JH)Česká televize - 23.10.2016 - ČT24 (Věda 24, premiéra v 18:30). Lithiové baterie.
Ladislav Kavan v krátkém rozhovoru o využití lithia v akumulátorech - více Seminář Potenciál těžby lithia v ČR a jeho využití v pokročilých technologiích pořádaný Akademií věd České republiky ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky (17.10.) (spustit reportáž).


Kavan.jpgServer AV ČR- Pro MEDIA, Chemická evoluce života v pekle rané Země, Jana Olivová.
V článku seznamuje Jana Olivová čtenáře s tématem, které Martin Ferus přednesl ve své přednášce organizované Učenou společností pro zájemce z odborné i laické veřejnosti (AV ČR, 11.10.2016.)


161018_ferus_perex.jpg
Z přednášky M. Feruse (foto přejato z www.avcr.cz)
ŠKOTEL č. 7/2016, videožurnál ZŠ Palachova Žďár. n.Sázavou, na serveru you tube.

Reportáž o workshopu Chemie není nuda, který absolvovali 11.10.2016 dopoledne žáci obou 9. ročníků. Program v ÚFCH JH dlouhodobě realizuje tým PEXED vedený K. Stejskalovou (spustit od 2:30 minuty vysílání pořadu).


ZnS-11-10.jpgČeský rozhlas DVOJKA - pořad METEOR (8.10.2016)
Jedním z příspěvků sobotního Meteoru byl i rozhovor s Martinem Ferusem na téma současného výzkumu laserovou spektroskopií vysokého rozlišení, který provádí s kolegy v laboratoři v ÚFCH JH, a to Jak vznikl život ? (Spustit od 15:41 minuty od začátku pořadu)


DSC_0086_27_2.jpg
Ilustrační foto - M. Ferus při přednášce o výzkumu laboratoře ...Česká televize - ČT 24, Události, 14.9.2016. Čištění vzduchu nanotechnologiemi.
Jiří Rathouský v rozhovoru k tématu čistících fotokatalytických nátěrů testovaných v laboratořích nanocentra ÚFCH JH, představena spolupráce s firmou Advanced Materials JTJ (Jan Procházka) působící v našem Centru pro inovace (nanocentrum) (přehrát reportáž).


JR-Ct-14-9.jpgJP-14-9-CT.jpg
Jiří Rathouský a Jan Procházka v reportáži ČT - zdroj www.ceskatelevize.czHospodářské noviny (ego!), Autor: Vladimír Ševela, Strana: 6 (16.09.2016)
Rozhovor s prof. Petrem Slavíčkem: „Vědci jsou čím dál normálnější," tvrdí muž, který zkoumá energii molekul. Ač nevěřící, dal se také na studia bohoslovectví. Zaujaly ho především životy českých světců... Petr Slavíček (40) Olomoucký rodák je profesorem v Ústavu fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické a působí rovněž v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze (přečíst rozhovor).

Česká televize - ČT 24, Události, 3.7.2016 (reportáž K.Polákové od 37. minuty vysílání událostí)
Mezinárodní vědecký tým z Akademie věd přišel na jednu z příčin Alzheimerovy choroby. Pomocí moderní mikroskopické metody, kterou pro výzkum vyvinul, zjistil, na jakém principu fungují její molekuly. Objev může pomoci lépe pochopit povahu nemoci a přispět k vývoji nové léčby (spustit video z odkazu).


MH-01.jpgMH-02.jpg

Zdroj ilustračních fotografií: video na www.ceskatelevize.czNa základě zveřejnění tiskové zprávy týmu vedeného prof. Martinem Hofem "Vědci z Akademie věd objasnili jednu z příčin Alzheimera" vznikla řada mediálních výstupů, níže uvádíme jejich přehled:

České noviny (ČTK), 2.7.2016 - odkaz na www.ceskenoviny.cz
Český rozhlas - Radio Praha, zprávy 2.7.2016 - odkaz.
Hospodářské noviny, 2.7.2016 - odkaz na domaci.ihned.cz.
Server novinky.cz - 2.7.2016 - odkaz.
Server Týden. cz - 2.7.2016 - odkaz.
Server idnes.cz- zprávy, 2.7.2016 - odkaz.
Server ozdravotnictví.cz, 2.7.2016 - odkaz.
Server Mednews.cz, 2.7.2016 - odkaz.
Server globe24.cz, 2.7.2016 - odkaz.
Server Blesk.cz - zprávy, 2.7.2016 - odkaz.
TV Nova (Televizní noviny 19:30) - 2.7.2016
Server Sciencemag.cz, 4.7.2016 - odkaz.
Server avcr.cz, 7.7.2016 - odkaz.
Server 21.století.cz, 8.7.2016 - odkaz.
Server Veda a technika - VAT.Pravda.sk, 18.7.2016 - odkaz.
Server Lidovky.cz, 2.7. 2016
21. století (časopis), 20.10.2016, strana 27 - Na cestě k pochopení Alzheimerovy choroby.


DSC_0507-20-6.jpg
Mezinárodní tým vědců vedený profesorem M. Hofem
z Oddělení biofyzikální chemie ÚFCH JH


*****************************************
Archiv mediálních výstupů našich vědců lze sledovat v odkazu MEDIA našich českých i anglických stránek.

    Z podkladů médíi pravidelně zpracovává a pořizuje fotografie K. Stejskalová, foto- archiv ÚFCH JH


General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2007-2018 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz