General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

2011-11-10 POPULARIZATION - Jaroslav Heyrovský učí fyzikální chemii v ústeckém regionu

Ústí n.Labem, 10.11.2011 - Putovní výstava Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. připomínající již dva roky široké laické veřejnosti život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského, dosud našeho jediného nositele Nobelovy ceny za chemii, doputovala na své deváté místo. Včera byla slavnostně zahájena vernisáží ve Střední průmyslové škole v Ústí nad Labem, která má tradici ve výchově budoucích odborníků pro chemický průmysl či výzkum. Pro veřejnost bude otevřena od 10. listopadu do 22. prosince 2011, a završí tak v tomto regionu s letitou chemickou tradicí pestrý program letošního Mezinárodního roku chemie. Její uspořádání ve škole významně podpořil partner výstavy společnost SPOLCHEMIE, a.s., který dlouhodobě se školou na vzdělávání chemických odborníků spolupracuje. Škola výstavu nabízí středním a základním školám v regionu v rámci vzdělávání v chemii a věří, že o její návštěvu bude zájem. V rámci výstavy budou mít školy možnost navštívit popularizační přednášku "Jaroslav Heyrovský bádajícíí, objevující", kterou autorka výstavy K.Stejskalová přibližuje mladým lidem osobnost J.Heyrovského nejen jako vědce ale i jako člověka.


mapa_PK_U_D.jpg


Myšlenka uspořádat tuto výstavu se zrodila v roce 2008 a jejím cílem bylo připomenout veřejnosti 50. výročí uděleni Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému (10.12.1959). "Nikdo tehdy nevěřil, že život výstavy se tak trochu prodlouží. Původně jsme ji chtěli uspořádat na dvou či třech místech a dnes je to již devátá expozice," představuje výstavu jedna z jejích autorů Květa Stejskalová. V letech 2009 až 2011 byla výstava dosud instalována v Pardubicích, Brně, Praze (3 různá místa), Olomouci, Ostravě a Jihlavě. Možnost navštívit některou z osmi různých expozic již tak mělo okolo 7500 návštěvníků. Celkový "věk výstavy", kdy exponáty pobývají na různých místech po celé České republice, se tak od její první instalace v září 2009 přiblížil úctyhodným 12 měsícům ! V roce 2011 je výstava jednou z mnoha akcí ÚFCH J. Heyrovského, kterými se instituce zapojuje do programu Mezinárodního roku chemie. "Nedávno se nám ozvali další dva zájemci o výstavu: průmyslovka z Ústí nad Labem a děčínské pracoviště jaderné fakulty ČVUT v Praze. Vyvézt výstavu do prostor škol, ať již střední či vysoké, přímo mezi studenty, kam mají možnost chodit třeba v rámci projektové výuky další žáci ze středních a základních škol z okolí, je zvláště lákavou nabídkou, kterou přijímáme vždy velice rádi. Jaroslav Heyrovský tak vzdělává a popularizuje vědu více než dva roky a budou li další zájemci o vystavení, není problém expozici přivézt, do 48 hodin nainstalovat a nechat žít vlastním životem. Naším vzdáleným cílem je vytvořit z ní v budoucnu trvalou expozici, ať již to místo bude v Praze či jinde v České republice," dodává Květa Stejskalová.

Putovní výstava má tři části: první část expozice je tvořena sadou dvanácti panelů (formát A0), které s využitím fotografií a dokumentů přibližují návštěvníkovi život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského. Rodinou Heyrovských byly k pořízení kopií zapůjčeny fotografie z rodinného alba, z nichž některá fota dosud nebyla na veřejnosti prezentována. Řada fotografií, diapozitivů a písemných materiálů z archivu ústavu ilustruje výzkumnou práci J. Heyrovského a jeho týmu. Druhou část expozice tvoří přístroje (vývojová řada 10 přístrojů tzv. polarografů), skleněné polarografické nádobky, diapozitivy, se kterými polarografisté přednášeli, ukázky knih a publikací o polarografii v různých světových jazycích i několik polarografických kuriozit. Filmy zhotovené v 50. a 60 letech dokumentující Heyrovského výzkum jsou zájemcům promítány v části expozice ve formě nekonečné smyčky. Výstava je doplněna doprovodným programem popularizačních přednášek nejen o Jaroslavu Heyrovském a jeho výzkumu v oboru polarografie, ale i o současné vědě a výzkumu v oboru fyzikální chemie, kterou se vědci v ÚFCH JH zabývají dnes.

Pro výběr exponátů tým autorů, vědců z oboru fyzikální chemie (K. Stejskalová, M. Heyrovský, R. Kalvoda), prohlédl téměř 10 kg písemných materiálů, více než tři stovky fotografií či diapozitivů, 6 km celuloidových filmů z 50. a 60. let a desítku polarografických přístrojů. Výstava je již od července 2009 veřejnosti představována prostřednictvím denně aktualizovaných českých i anglických webových stránek, kde si jejich návštěvník může např. spustit videopozvánku, ukázky starých filmů, prohlédne si fotografie z různých expozic a dočte se nejenom co na ní bude možné vidět, ale i jaký doprovodný program bude možné navštívit. Výstavu doprovázejí přednášky s titulem Jaroslav Heyrovský bádající, objevující, které navštěvují převážně pedagogové se svými studenty (dosud bylo předneseno 27 přednášek a vyslechlo je 1540 zájemců).
Organizátoři pro návštěvníky připravují i různé předměty takříkajíc na památku (plakát o J.Heyrovském, zmenšené kopie 6 výstavních plakátů, pohledy s fotografiemi exponátů a expozic, záložky s motivem výstavy), které si zájemci mohou z výstavy odnést. Dalším bonusem je nulové vstupné na výstavu. Na nákladech na její uspořádání, spojených hlavně s jejím převozem, tiskem posterů, dalších materiálů a výrobou CD, se vedle vedle ÚFCH J. Heyrovského (výstava vznikla jako informační nástroj ústavního projektu s názvem Tři nástroje, r.č. 2E08038, jenž vědci řešili v programu MŠMT NPVII-Lidské zdroje zaměřeného na vzdělávání mládeže a popularizaci výsledků VaV veřejnosti) podíleli i partneři, kteří pro její uspořádání propůjčili své prostory (PřF a MFF Univerzity Karlovy v Praze, FCHT Univerzity Pardubice, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně, PřF Univerzity Palackého v Olomouci, Úřad MČ Praha 8, SPŠCHG akademika Heyrovského v Ostravě, Muzeum Vysočiny Jihlava a SPŠ v Ústí nad Labem) či přispěli finanční částkou na krytí části jejích nákladů (např. DataApex s.r.o., Merck s.r.o. Sigma-Aldrich, s.r.o., projekt NANOPIN, ATG, s.r.o., Bochemie Group, BorsodChem MCHZ, s.r.o.; Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o., Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem (Spolchemie), a.s.).

Putovní výstava Příběh kapky patří do celé řady popularizačních akcí, kterými vědci z ÚFCH J.Heyrovského pravidelně seznamují zájemce o přírodní vědy z řad veřejnosti s vědou a výzkumem, který za zdmi budovy v Dolejškově ulici na Praze 8 běžně probíhá (viz - http://www.jh-inst.cas.cz/3nastroje). Každoročně ústav při přednáškách, exkursích, odborných stážích a praxích, které vědci pro žáky a pedagogy ze středních a základních škol pravidelně pořádají, navštíví okolo 500 žáků. Autoři výstavy si slibují, že počet zájemců o přírodní vědy, kteří se s historií ale i současným výzkumem tohoto akademickém pracoviště seznámí prostřednictvím Příběhu kapky, možná o „kapku“ vzroste. Dosud pro to udělali a ještě udělají maximum!

Aktuální život výstavy lze sledovat na jejich stránkách s adresou http://www.jh-inst.cas.cz/heyrovsky.


General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2007-2018 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz