HledatMapa stránek

Příběh kapky

"Věda není nuda" - projektový den prvňáčků v našem ústavu (4.6.2009)

Že skutečně věda není nuda, se přesvědčili záčci  1.A  třídy paní učitelky Maškové ze ZŠ  Litvínovská 500 z Prahy 9, když svůj trošku opožděný svátek dětí přišli strávit do našeho ústavu a seznámit se s vědou v oboru chemie. Udělat ukázkovou hodinu pro děti z I.stupně základní školy, které o chemii neví vůbec nic, není opravdu lehké. V ústavu však na svých maturitních odborných chemických pracech laborovali např. dva studenti SPŠ Sdělovací techniky z Prahy 1 - Matěj Šťástka a Václav Oborník, "v civilu"  tzv. chemičtí nadšenci, a ti si pro děti spolu s Dr. Květou Stejskalovou  připravili pestrý program pokusů a povídání o chemii, a tak děti ani nepostřehly, že už je jedenáct hodin, a tudíž nejvyšší čas vrátit se zpět do školy a stihnout oběd. A pro ty, kteří přece jen nevěřícně pokyvujete hlavou - i taková perodická tabulka prvků se dá dětem přiblížit "po jejich" způsobu, že i ony pochopí, "oč zde běží".


komp_DSC_2973.JPGZákladem barevného představení, a chemie je přece o barvičkách,  byly efektní reakce (samozřejmě, došlo i na plamenové zkoušky). Největší úspěch však slavila  přeměna oranžovorůžové desetikoruny na zlatou (a světe div se, přes stříbrnou mezifázi). Kluci se činili a desetikorun takto přeměnili celou desítku, a tak si je mohly na památku odnést všechny děti. Pojmy pozinkování, slitina, mosaz, které nejdříve dětem nic neříkaly, po té zařadily do svého slovníčku....


komp_DSC_3032.JPG

Zlatavé šupinky  jodidu olovnatého také měly velký úspěch.  Nejvíce však dětem vrtala hlavou kouzla typu: sliji dvě bezbarvé kapaliny a ejhle mám z nich třeba fialovou. Kluci se ve vysvětlování činili,  a  tak děti  opět poznaly kousek světa kolem sebe.  Samy si vyzkoušely pipetovat, vážit, utřít křídu  v třecí misce a podivovaly se výsledku filtrace, kdy z blátivého roztoku vytéká čirá tekutina..... Dopoledne skončilo naším příslibem, že v příštím školním roce je pozveme znovu a připravíme pro ně opět pár nových kouzel a  hádanek, zkrátka chemických lahůdek.


komp_DSC_3014.JPG

Kéž by jim ten zájem  vydržel. A  nemusí být jen o chemii, stáčí zájem o jakoukoliv činnost, disciplínu, obor....! 

To je ale vlastně hlavně na nás  - rodičích, pedagozích a koneckonců i vědcích! 

Tyhle děti nám předvedly, že umí naslouchat, ale se i ptát a  také si něco zapamatovat.


komp_DSC_3025.JPG


poster_DSC_3122.JPG

Děti si po návratu do školy s paní učitelkou vyrobily z poznámek a fotografií pořízených při své návštěvě plakát, který nám poskytly k vyvěšení v hale ústavu.Ilustrační fota pořízená v průběhu jejich návštěvy jsou svědectvím o dobře investovaném  úsilí všech aktérů, a to jak herců, tak diváků!

komp_DSC_3009.JPG

komp_DSC_2958.JPG


komp_DSC_2963.JPG


komp_DSC_2998.JPG

komp_DSC_2970.JPG

komp_DSC_2977.JPG

komp_DSC_3012.JPG

komp_DSC_3035.JPG

Text a foto: K.Stejskalová - archiv ÚFCH JH
[Zpět]

AKTUALITY

17.8.2018 - Program letní školy NANO2018

Pro třicítku posluchačů středoškolské letní školy NANO2018 je již vše připrave

20.6.2018- Kapacita letní školy NANO2018 je naplněna - 30 žáků.

Uspořádání letní školy NANO 2018 již nic nebrání.

Přihlásilo se 30 žáků z 15 růz

9.5.2018- Odstartován příjem přihlášek na letní školu NANO2018 (uzávěrka 11.6.2018)

Zahajujeme příjem přihlášek na  letošní letní školu o nanomateriálech a nanotechnologiích ted

16.3.2018 - Bilancujeme: Návštěvnost našich programů v roce 2017

Nedávno  skončil rok 2017, ať žije rok 2018 !

Je čas na stručnou rekapitulaci: 
13.3.2018- Harmonogram "Žijeme chemií 2018" má již plánováno/rezervováno/realizováno téměř 50 akcí

Letošní harmonogram akcí se plní velice rychle. Za leden a únor proběhlo již celkem 16 akcí s

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Žijeme chemií 2018 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2018 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist