HledatMapa stránek

Příběh kapky

Brusel EXPO' 58 - Velká cena a řada dalších ocenění pro vědce (nikoliv sportovce)...

Národní archiv České republiky (NAČR) uspořádal v Praze v termínu 27.9.-20.11.2008 výstavu s názvem EXPO' 58 - Příběh československé účasti na Světové výstavě v Bruselu (viz program).

Žádná další světová výstava nepřinesla Československu tolik ocenění a uznání.  Výraz "Brusel 58" se stal synonymem světově úspěšné presentace československého průmyslu, vědy a kultury.

Pamětníci možná vědí, že česká věda byla na výstavě mj. presentována i výzkumem v oboru polarografie, tedy chemií. 

Popis naší učasti jsme pro Vás vybrali z rukopisu vzpomínek profesora Roberta Kalvody, tehdy mladého vědce  Polarografického ústavu J.Heyrovského, který se spolu s řadou kolegů na přípravě a realizaci naší expozice v Bruselu podílel:

"POLAROGRAFIE NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ EXPO 58 -  B R U S E L 1958

Asi nejmasovější prezentací, jaké se kdy polarografii vůbec v celosvětovém měřítku dostalo, byla její účast na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958.

Polarografie zřejmě tehdy dosáhla svého zenitu jak po stránce teoretické, tak také ve sféře aplikační, a tak tedy zcela logicky a prozřetelně padlo rozhodnutí obeslat Světovou výstavu expozicí o polarografii. Celá akce byla velkoryse koncipována: v národním pavilónu byl poměrně rozsáhlý stánek s nejrůznějšími typy polarografických přístrojů a automatických polarografických analyzátorů - vše samozřejmě v chodu a s kvalifikovaným výkladem. V mezinárodním pavilónu vědy pak byl exponát ukazující názorně vznik polarografické křivky během polarografické analýzy. Toto měření probíhalo periodicky zcela automaticky, a to od dávkování analyzovaného roztoku do polarografické nádobky až po záznam polarografické křivky. Proces probíhal celý den. To tedy byla koncepce, jakou pracovníci Polarografického ústavu J. Heyrovského Československé akademie věd již dlouho před otevřením výstavy připravili, a jak se později ukázalo - úspěšně. Vše po nadměrném a společném úsilí řady vědců a techniků z Polarografického ústavu dopadlo dobře, o čemž nakonec svědčí fakt, že všechny polarografické exponáty byly při konečném hodnocení vyznamenány, a to i cenou nejvyšší - "Velkou cenou", kterou Polarografický ústav ČSAV obdržel za polarografické analyzátory.

(Dalšími oceněními, které Československo přivezlo z Bruselu domů, byly: Čestný diplom a medaile Grand Prix za film "Oscilografická polarografie" (viz obrázek medaile), které rovněž získal Polarografický ústav ČSAV; stříbrnou medailí byly oceněny polarografy LP 54 a LP 55 výrobce Laboratorní přístroje s.p.; bronzové medaile obdržely výrobce Křižík n.p. za polaroskop a Tos n.p. za mikropolarograf M 103.) 


Celou kapitolu věnovanou presentaci polarografie  si můžete přečíst v připojeném pdf souboru.

 

Ilustrační fota: expozice polarografie v československém pavilonu a obě strany  medaile  za film Oscilografická polarografie" (k pořízení snímků  zapůjčeno R. Kalvodou)


UFCHJH_Brusel_Expo58_01.jpg


UFCHJH_Brusel_Expo58_02.jpg


UFCHJH_Brusel_Expo58_03.JPG


L_Medaile_EXPO58_DSCF8186.JPG

 

R_Medaile_EXPO58_DSCF8189.JPG

                    


http://www.nacr.cz

[Zpět]

AKTUALITY

22.11.2017 - Harmonogram Magie chemie 2017 pomalu končí .....

Od začátku roku již proběhlo více než 80 akcí a brzy tu bude konec roku. .

Postupn

25.7.2017 - Program NANOškoly 2017 je na světě !!!

Rok se sešel s rokem a my budeme za měsíc končit týdenní letní NANOškolu 2017 (21.8-. 25.8.20

16.1.2017 - Den(s) vědcem pro 12 studentů PCHB seminářů z Karlínského gymnázia

Dnes se ve 3  našich laboratořích odehrála první praktika nového roku 2017. Účastnila se jich

2.1.2017 - Bilancujeme: Návštěvnost našich programů v roce 2016

Skončil rok 2016, ať žije rok 2017 ! Abychom rok 2016 mohli uzavřít, bylo třeba spočítat návš

5.12.2016 - Každoroční předvánoční Výstava amaterských prací našich vědců

5.12.-9.12.2016   Pr

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Magie Chemie 2017 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2017 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist