HledatMapa stránek

Příběh kapky

Brusel EXPO' 58 - Velká cena a řada dalších ocenění pro vědce (nikoliv sportovce)...

Národní archiv České republiky (NAČR) uspořádal v Praze v termínu 27.9.-20.11.2008 výstavu s názvem EXPO' 58 - Příběh československé účasti na Světové výstavě v Bruselu (viz program).

Žádná další světová výstava nepřinesla Československu tolik ocenění a uznání.  Výraz "Brusel 58" se stal synonymem světově úspěšné presentace československého průmyslu, vědy a kultury.

Pamětníci možná vědí, že česká věda byla na výstavě mj. presentována i výzkumem v oboru polarografie, tedy chemií. 

Popis naší učasti jsme pro Vás vybrali z rukopisu vzpomínek profesora Roberta Kalvody, tehdy mladého vědce  Polarografického ústavu J.Heyrovského, který se spolu s řadou kolegů na přípravě a realizaci naší expozice v Bruselu podílel:

"POLAROGRAFIE NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ EXPO 58 -  B R U S E L 1958

Asi nejmasovější prezentací, jaké se kdy polarografii vůbec v celosvětovém měřítku dostalo, byla její účast na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958.

Polarografie zřejmě tehdy dosáhla svého zenitu jak po stránce teoretické, tak také ve sféře aplikační, a tak tedy zcela logicky a prozřetelně padlo rozhodnutí obeslat Světovou výstavu expozicí o polarografii. Celá akce byla velkoryse koncipována: v národním pavilónu byl poměrně rozsáhlý stánek s nejrůznějšími typy polarografických přístrojů a automatických polarografických analyzátorů - vše samozřejmě v chodu a s kvalifikovaným výkladem. V mezinárodním pavilónu vědy pak byl exponát ukazující názorně vznik polarografické křivky během polarografické analýzy. Toto měření probíhalo periodicky zcela automaticky, a to od dávkování analyzovaného roztoku do polarografické nádobky až po záznam polarografické křivky. Proces probíhal celý den. To tedy byla koncepce, jakou pracovníci Polarografického ústavu J. Heyrovského Československé akademie věd již dlouho před otevřením výstavy připravili, a jak se později ukázalo - úspěšně. Vše po nadměrném a společném úsilí řady vědců a techniků z Polarografického ústavu dopadlo dobře, o čemž nakonec svědčí fakt, že všechny polarografické exponáty byly při konečném hodnocení vyznamenány, a to i cenou nejvyšší - "Velkou cenou", kterou Polarografický ústav ČSAV obdržel za polarografické analyzátory.

(Dalšími oceněními, které Československo přivezlo z Bruselu domů, byly: Čestný diplom a medaile Grand Prix za film "Oscilografická polarografie" (viz obrázek medaile), které rovněž získal Polarografický ústav ČSAV; stříbrnou medailí byly oceněny polarografy LP 54 a LP 55 výrobce Laboratorní přístroje s.p.; bronzové medaile obdržely výrobce Křižík n.p. za polaroskop a Tos n.p. za mikropolarograf M 103.) 


Celou kapitolu věnovanou presentaci polarografie  si můžete přečíst v připojeném pdf souboru.

 

Ilustrační fota: expozice polarografie v československém pavilonu a obě strany  medaile  za film Oscilografická polarografie" (k pořízení snímků  zapůjčeno R. Kalvodou)


UFCHJH_Brusel_Expo58_01.jpg


UFCHJH_Brusel_Expo58_02.jpg


UFCHJH_Brusel_Expo58_03.JPG


L_Medaile_EXPO58_DSCF8186.JPG

 

R_Medaile_EXPO58_DSCF8189.JPG

                    


http://www.nacr.cz

[Zpět]

AKTUALITY

24.10.2018- Harmonogram "Žijeme chemií 2018" má již plánováno/rezervováno/realizováno REKORDNÍCH 101 akcí

Letošní harmonogram akcí se pomalu plní a blíží tak ke konci roku.  Máme za sebou letos již o

17.8.2018 - Program letní školy NANO2018

Pro třicítku posluchačů středoškolské letní školy NANO2018 je již vše připrave

20.6.2018- Kapacita letní školy NANO2018 je naplněna - 30 žáků.

Uspořádání letní školy NANO 2018 již nic nebrání.

Přihlásilo se 30 žáků z 15 růz

9.5.2018- Odstartován příjem přihlášek na letní školu NANO2018 (uzávěrka 11.6.2018)

Zahajujeme příjem přihlášek na  letošní letní školu o nanomateriálech a nanotechnologiích ted

16.3.2018 - Bilancujeme: Návštěvnost našich programů v roce 2017

Nedávno  skončil rok 2017, ať žije rok 2018 !

Je čas na stručnou rekapitulaci: 

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Žijeme chemií 2018 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2018 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist