HledatMapa stránek

Příběh kapky

1) 23.9.2011 - Hurá na Chemický jarmark !!!

Náš první kroužek proběhl v přírodě  a byl takovým kroužkem "nultým". Navštívili jsme s pí uč. Maškovou Chemický jarmark v pražských Dejvicích.Byli jsme tedy vlastně jenom tři (zleva - Radium, Neon a  Zlato při poznávání různých kovů na stánku VŠCHT), ostatní totiž skolila chřipka (nebo odjezd k babičce na víkend)... 

w_DSC00225.JPG


...no a vlastně ještě Katalýza, ale ta byla s dalšími svými pomocníky celý den  na jarmarku.  "Prodávali" kolemjdoucím vědomosti.....
( a taky třeba energii z citrónů  nebo kiwi či rajčete :-) nebo ukazovali,
 jak namíchat vlastní duhu nebo třeba vyrobit zlato... )


652o.jpg
w_IMG_3891.JPGw_IMG_3898.JPG

Protože byl značný zájem o výboru zlata, přinášíme stručný návod (podstatu pokusu si však musíte vygooglovat, najít někde v knize nebo dostat z Vašeho chemikáře,
tak lehce Vám to totiž nedarujeme),
 aneb

Vyrob si svou zlatou hroudu:


Přeměna mědi na stříbro (obrázek vlevo)
Větší kádinka  a do ní  navážíme 15 g perliček NaOH, dokonale rozpustíme ve  250 ml vody, přisypeme zinek (hobliny, granule, prášek - přiměřeně). Roztok je třeba neustále zahřívat.
Do kádinky s horkým roztokem vložíme měděné plíšky či mince, musí být ale dokonale odmaštěné (vydrbat v jaru) a opláchnuté vodou a osušené. Ponecháme v horém roztoku několik minut - čím déle tím lépe, občas promícháme lžičkou.
Zadaří li se - měděný předmět se stane  "stříbrným". Z roztoku jej po té  opatrně vyjmeme, opláchneme vodou a osušíme.  Nyní přikročíme ke kroku číslo dvě:

Přeměna stříbra na zlato (obrázek vpravo)

Osušený plíšek či minci uchopíme do chemických kleští a zahříváme nad plamenem (pozvolna pohybujeme v plameni). Po krátkém čase je patrná změna stříbrné barvy na zlatou. Skončíme, až když se předmět zlatě třpytí.
Pokud budete důkladní, dodržíte postup a budete pečliví, jak stříbrné tak zlaté mince či plíšky se budou skutečně krásně lesknout. Pokud jste nedočkaví a navíc tak trochu prasátka, co nic neumyjí, neoplachují, trpělivě neváží, přesně  neodměřují,  vaše dílo nebude stát za nic.

No a víte, co jsme vlastně z mědi a zinku vyrobili ?
Stříbro a zlato asi ne, že ? !

w_IMG_3926.JPG

Nad výrobou zlata kroutila hlavou i Armáda ČR
- a že to je slušná chemická jednotka (z Liberce) s ńákými zkušenostmi a vědomostmi !
w_IMG_3930.JPG
Neon s Katalýzou chystají v pořadí již alespoň dvacátou dnešní duhu.....
Duha je přece krásná a protože na nebi nebylo ani mráčku,  musela nám zase pomoci chemie !
w_imgb153.jpg
No a naše staré dobré Boffiny. Tak tento stůl byl také neustále v  obležení. Od malých až po tatínky. Tato stavebnice je totiž snem každého hračičky, co má rád houkání, blikání a různé další roztodivné zvuky, které si sám umí ochočit. No a nádherně se na ní dá vysvětlovat elektronika...
w_IMG_3886.JPG
w_IMG_3880.jpg
Víte, že kyselina octová je vlastně kyselina ethanová, příbuzná od ethanolu, čili lihu. Ten se pít dá, ale octovka -  to už je jiná chuť :-)  A to se prosím liší jen  maličko ( jeden kyslík místo dvou vodíků). U Ondry jste si vše nejprve očichali, potom pojmenovali, přiřadili vzorec a nakoce postavili model molekuly. Chemie je přece tak hravá ! 


Co že to vlastně byl ten Chemický jarmark? 
Podívejte se sami (leták se všemi stánky) .

w_imgb145.jpg
Katalýza, jak jsme již uvedli,  se svými studenty (těmi odrostlejšími,  co studují VŠ, nebo to jsou už  mladí vědci)   měla na jarmarku   stánek, který se jmenoval stejně jako náš kroužek (více jeho fotografií najdete na stránce ÚFCH JH).

669o.jpg

My jsme si prošli celý jarmark a domů jsme si přivezli řadu návodů na nové laborování, některé výrobky, jako třeba mýdlo či svítící enzym (co mají v zadečku světlušky), ceny ze soutěží a dobrý pocit, že v chemii nejsme zase až takovými jelítky - např. náš faraonův had byl široko daleko ten nejtlustší a  nejdelší. To se holt pozná zkušený chemik, že :-)


w_DSC00231.JPG

w_DSC00223.JPG
w_DSC00221.JPG
w_DSC00237.JPG
w_imgb188.jpg

Fotografie pořídili: Š.Ramešová (ÚFCH JH), H. Mašková  (ZŠ Litvínovská 500)
a Z. Wágner (ÚCHP).

[Zpět]

AKTUALITY

17.8.2018 - Program letní školy NANO2018

Pro třicítku posluchačů středoškolské letní školy NANO2018 je již vše připrave

20.6.2018- Kapacita letní školy NANO2018 je naplněna - 30 žáků.

Uspořádání letní školy NANO 2018 již nic nebrání.

Přihlásilo se 30 žáků z 15 růz

9.5.2018- Odstartován příjem přihlášek na letní školu NANO2018 (uzávěrka 11.6.2018)

Zahajujeme příjem přihlášek na  letošní letní školu o nanomateriálech a nanotechnologiích ted

16.3.2018 - Bilancujeme: Návštěvnost našich programů v roce 2017

Nedávno  skončil rok 2017, ať žije rok 2018 !

Je čas na stručnou rekapitulaci: 
13.3.2018- Harmonogram "Žijeme chemií 2018" má již plánováno/rezervováno/realizováno téměř 50 akcí

Letošní harmonogram akcí se plní velice rychle. Za leden a únor proběhlo již celkem 16 akcí s

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Žijeme chemií 2018 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2018 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist