HledatMapa stránek

Příběh kapky

8) 3.3.2011 - Vzhůru do Egypta...- čekají tam na nás Faraonovi hadi !

Nebojte se, nikam neletíme, a už vůbec ne do Egypta. My jako správní badatelé umíme tak trochu cestovat v čase. No a ti hadi,  to se taky nebojte, nejsou vůbec jedovatí (a navíc voní přijemně po cukroví )!


Ale raději pěkně popořádku


Na minulém kroužku jsme pracovali s elektronickými obvody a ty, jak známo, potřebují k tomu, aby pracovaly, trochu šťávy, tedy elektřiny. A kdepak si ji berou? Tak třeba z baterek. No a kdopak nám ty baterky, články, akumulátory... vynalezl a sestrojil ? 


Pan Alessandro Volta to byl !Volta_Fy1.jpgVolta_Fy2.jpg


Tak a teď se právě diváte na první z karet (chcete li, listů) našeho chytrého stromu, kterému budeme říkat MOZKOVNÍK.


Co je   MOZKOVNÍK?

Strom vědění. Tedy ona je to vlastně  ve skutečnosti krabička, ve které bude více takových karet (jsou oboustranné, 10x15 cm, zalaminované), jednou  celá řada. Budeme si je vytvářet my samy, tedy já, Katalýza (ty budou vytvořené na počítači a vytištěné barevně), a taky děti samy, ty  budou psané rukou a s malovanými či vystříhanými obrázky.
A proč to?
Vyprávěla jsem dětem, že badatelé, chemici a fyzikové  u nás v ústavu, pracují nejen prakticky, tedy pokusují v laboratoři či počítají na výpočetních klastrech, ale musí vždycky taky před pokusem "načíst" nějakou literaturu. To když hledají, jestli někdo již neučinil objev o tom, co se oni právě chystají objevit. Víte, pro vědce objevit 500 let po Kolumbovi Ameriku není žádná sláva! Takže práce s literaturou se musí umět. Děti se to taky budou trošku učit:  přečíst si text a pak si jej shrnout do několika poznámek, kterým rozumí  a umí o nich říci druhým, co ten článek nečetli... 

Pro příště si děti rozebraly články, které jsem jim okopírovala z časopisu 21.století Junior  č. 3 a 4/2011 (témata  různá) a zpracují si své kartičky do MOZKOVNÍKU, který bude potom sloužit k tréninku našich velkých mozků  a malých mozečků.. . Uvidíme, co nám příště na MOZKOVNÍKU vyroste za úrodu.

Já budu systematicky připravovat kartičky svoje do rubriky přírodní vědy, matematika a osobnosti, tedy zatím. Níže ukázka našich dalších  prvních kartiček:

rimske_cislice_1.jpgrimske_cislice_2.jpg

Proč zrovna římské cifry? Protože si o nich děti nedávno při matematice povídaly s paní učitelkou, tak jsem jim je chtěla trochu oživit a doplnit. Víte například, co to jsou chronogramy?  Jestli ne, tak si utrhněte list z našeho  MOZKOVNÍKU!


Inert_gas_1.jpgInert_gas_2.jpg

No a proč zrovna vzácné čili inertní plyny?
To je přece dost těžké téma pro 9ti leté děti, ne? V učebnici chemie pro 8. ročník se jim zrovna moc prostoru taky nevěnuje. Jenomže naše dvě holky (Bára a Terka) si jako přezdívku vybraly Neon a Xenon (zní to tak cizokrajně, ne?).  Takže by asi o nich možná mohly něco vědět, když si tak říkají. A čímpak se plní balonky na pouti? A zářivé výbojky na budovách ?  
Nemyslete si, děti věděly, co je kupříkladu radon. Některé slyšely totiž ve zprávách, "že v nějaké školce jej musejí odvětrávat" (přímo cituji Míšu, tedy Radium). Takže inertní plyny vyrostly na MOZKOVNÍKU zcela oprávněně! 


CuSO4_1.jpgCuSO4_2.jpg

No a měď má na něm  taky své místo, protože se s jejími sloučeninami dají dělat pěkné pokusy. Dnes si třeba zkusíme zadělat na krystaly modré skalice,  příště připravíme měděnku....Mosaz a bronz taky často potkáváme kolem sebe. Poznáte je mezi ostatními kovy?web_DSCF8604.JPG

Poznáváme meď a mosaz mezi sadou různých kovových plechů


web_DSCF8611.JPG


Roztoky skalice modré jsme si připravili a teď se nám bude 14 dní odpařovat voda z Petriho misek a snad se nám ty krystaly vytvoří. Uvidíme.

web_DSCF8601.JPG


No ale konečně je čas na Faraonovy hady
(velké F proto, že faraon byl velký panovník, a navíc taky syn boha Slunce,
i když podle pravidel ČJ je "F" špatně.

Ale tuto chybu si snad pro jednou můžeme dovolit)!


Takže račte za Faraonem:


FH_3_3_2011.jpg


Že to nejsou žádní hadi,
žádný Egypt, žádný Faraon ale ani faraon ?!!
Že je to podvod ? !!


Buďte jako naše děti,  s trochou fantazie,

to byli  přece Faraonovi hadi.


web_DSCF8613.JPG

Sodík a Dusík  by vám řekli,

že jste právě potkali Faraonovy hady!Katalýza, 3.3.2011


[Zpět]

AKTUALITY

17.8.2018 - Program letní školy NANO2018

Pro třicítku posluchačů středoškolské letní školy NANO2018 je již vše připrave

20.6.2018- Kapacita letní školy NANO2018 je naplněna - 30 žáků.

Uspořádání letní školy NANO 2018 již nic nebrání.

Přihlásilo se 30 žáků z 15 růz

9.5.2018- Odstartován příjem přihlášek na letní školu NANO2018 (uzávěrka 11.6.2018)

Zahajujeme příjem přihlášek na  letošní letní školu o nanomateriálech a nanotechnologiích ted

16.3.2018 - Bilancujeme: Návštěvnost našich programů v roce 2017

Nedávno  skončil rok 2017, ať žije rok 2018 !

Je čas na stručnou rekapitulaci: 
13.3.2018- Harmonogram "Žijeme chemií 2018" má již plánováno/rezervováno/realizováno téměř 50 akcí

Letošní harmonogram akcí se plní velice rychle. Za leden a únor proběhlo již celkem 16 akcí s

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Žijeme chemií 2018 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2018 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist